2016-06-25 18:54:58
Φωτογραφία για Στα πέναλτι η Πολωνία λύγισε την Ελβετία και προκρίθηκε
Ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ δυο ισάξιων αντιπάλων της Ελβετίας και της Πολωνίας, η τελευταία κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του EURO στα πέναλτι. Οι Πολωνοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανόιξουν το σκορ. Τελικά, στο 39', ο Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι έδωσε το προβάδισμα στην Πολωνία με κοντινό πλασέ, ύστερα από πάσα του Καμίλ Γκροσίτσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ελβετοί ανέβασαν την απόδοση τους για να ισοφαρίσουν, εκμεταλευόμενοι και την κούραση των αντιπάλων τους, αφού έπαιζαν μέχρι τέλος χωρίς καμία αλλαγή.

Η Ελβετία έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη για να ισοφαρίσει και τελικά βρήκε το γκολ στο 82ο λεπτό με απίστευτο τρόπο.Ο Τζερντάν Σακίρι μ' ένα απίθανο γυριστό νίκησε τον Λούκας Φαμπιάνσκι και έφερε το ματς στα ίσα! Ο Σακίρι, διεκδικεί με αξιώσεις τον τίτλο του καλύτερου γκολ του Euro, ισοφαρίζοντας με απίθανο ψαλιδάκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το ματς πήγε στη παράταση όπου και εκεί δεν άλλαξε τίποτα για να φθάσουμε στα πέναλτι. Με 5/5 εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι η Πολωνία νίκησε 5-4 την Ελβετία και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016 μετά το 1-1 στα 120 λεπτά. Μοιραίος ο Τζάκα,που έχασε πέναλτι για την Ελβετία.