2016-07-21 23:30:40
Φωτογραφία για Ιστορική πρόκριση με καρδιοχτύπια για τα Γιάννινα
Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι! Η ομάδα των Ιωαννίνων άντεξε την... καταιγίδα της Οντ από το 54' και μετά, πήγε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί με το γκολ του Κούτρη γνώρισε «γλυκιά» ήττα με 3-1 που τον φέρνει στον γ' προκριματικό του Europa League, στην παρθενική του συμμετοχή στην Ευρώπη. Πλέον μπροστά του έχει το εμπόδιο της Άλκμααρ κόντρα στην οποία θα παίξει για μία θέση στα πλέι οφ της διοργάνωσης! Οι Νορβηγοί κατάφεραν να λυγίσουν την άμυνα του ΠΑΣ στο 55' και από εκείνο το σημείο ως και τη λήξη του κανονικού αγώνα, όχι μόνο έφτασαν στα δύο ακόμα γκολ που έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση, αλλά θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» και την πρόκριση. Στο εξτρά ημίωρο όμως οι παίκτες του Πετράκη φάνηκαν να έχουν περισσότερες αντοχές και με το γκολ του Κούτρη στο 98' ουσιαστικά τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο δίχως ιδιαίτερες φάσεις με τον ΠΑΣ να αμύνεται υποδειγματικά, το δεύτερο μέρος ήταν..
. καταιγιστικό! Στο 51' ο Ακόστα έκανε ένα καλό σουτ δίχως να βρει στόχο, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Στο 54' ο Καρανίκας σε προσπάθεια να διώξει έκανε χέρι μέσα στην περιοχή με τον Νόρντκβελε να σημαδεύει σωστά και να κάνει το 1-0 στο 55' Δύο λεπτά αργότερα στο 57' μετά από σέντρα του Νόρτκβελε από αριστερά, κεφαλιά του Ακαμπουέζε και 2-0 για τους Νορβηγούς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον ΠΑΣ που έχασε τη συγκέντρωσή του και έδειχνε ευάλωτος αμυντικά με τους Νορβηγούς να δημιουργούν και να σπαταλούν διαδοχικές ευκαιρίες. Στο 66' ο Κούτρης που μόλις είχε περάσει στο σκορ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ρόσμπαχ δίχως όμως να καταφέρει να τον νικήσει και να τελειώσει το ματς. Αντ' αυτού οι γηπεδούχοι που συνέχισαν να πιέζουν, βρήκαν το γκολ παράτασης στο 89' με τον Ρουντ να υποδέχεται την μπάλα που πέρασε απ' όλη την ελληνική ομάδα και έκανε το 3-0. Στην παράταση ο ΠΑΣ παρουσίασε και πάλι την εικόνα συγκέντρωσης που είχε στην αρχή και στο 98' μετά από προσποίηση του Μαμπουλού ο Κούτρη με το αριστερό τσίμπησε τη μπάλα προ του Ρόσμπαχ, η οποία με αργό και... βασανιστικό τρόπο κατέληξε στα δίχτυα της Οντ για το 3-1. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 110' σημάδεψε το δοκάρι των Νορνηγών. Νωρίτερα στο 106' ο εξαιρετικός Πασχαλάκης με διπλή απόκρουση αποσόβησε το τέταρτο γκολ της Οντ.