2016-11-04 00:34:49
Φωτογραφία για Τραγικός ο Παναθηναϊκός είπε αντίο στην Ευρώπη
Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από την Σταντάρ Λιέγης στη Λεωφόρο με 0-3. Οι ελλιπείς πράσινοι, που έχασαν και τον Μπεργκ, καθώς στο 30’ αποχώρησε από το γήπεδο με ενοχλήσεις στο δικέφαλο, κατέρρευσαν μετά την «φωτοβολίδα» του Σισέ και ηττήθηκαν με το βαρύ 3-0 από τη Σταντάρ Λιέγης, ενώ εκμηδένισαν οριστικά τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «πράσινοι» είχαν εμφανές πρόβλημα στον άξονα της μεσαίας γραμμής και δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα όπως θα ήθελαν, ενώ είδαν και την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη στην εκτέλεση φάουλ του Εμποκού που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Σταντάρ Λιέγης στο 50’, με τους Βέλγους να ανοίγουν το σκορ έντεκα λεπτά αργότερα, με «φωτοβολίδα» από μακρινή απόσταση του Σισέ που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Στιλ (0-1).

Οι Βέλγοι ωστόσο πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 76’ μετά από κεφαλιά πάσα του Ορλάντο Σα προς τον Μπελφοντίλ που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Στιλ (0-2).  Σαν να μην έφτανε αυτό ένα λεπτό αργότερα ο Εμποκού αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη για αγωνιά σε αντίπαλο και ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ματς με παίκτη λιγότερο μέχρι το φινάλε…  Στο 93’ ο Στιλ έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και ο Μπελφοντίλ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-3 ολοκληρώνοντας μία τραγική βραδιά για τον Παναθηναϊκό.