2016-11-17 00:11:23
Φωτογραφία για Κρίμα να χάνονται αυτά τα παιχνίδια
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Μδρίτη κόντρα στη Ρεάλ, έκανε μεγάλο παιχνίδι και έχασε μια μεγάλη νίκη μέσα από τα χέρια του. Μετά τη Μόσχα και την Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός έκανε άλλη μια τζάμπα ήττα. Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα «μάτια» την Ρεάλ Μαδρίτης αλλά «πλήρωσε» τα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με την ισπανική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη με 87-84 και πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και αιφνιδιάζοντας την Ρεάλ και τον Φελντέιν με 3/3 τρίποντα, στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με 6-12.

Η ισπανική ομάδα όμως, ανέβασε «στροφές» στην συνέχεια, μείωσε σε 13-15 στο έκτο λεπτό, με τους «πράσινους» να προηγούνται τελικά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-23. Στην δεύτερη περίοδο, με την Ρεάλ να έχει βρει πλέον ρυθμό, το παιχνίδι άλλαξε μορφή, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ
. Στο 14’ με τρίποντο του Μπουρούση, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά μικρό προβάδισμα με 30-36 ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» παρέμεναν μπροστά με 32-38. Η Ρεάλ όμως με ένα σερί οκτώ πόντων και τον Γιουλ να έχει αναλάβει δράση, πέρασε μπροστά με 40-38. Στο 19’ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προηγούνταν με 53-49, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο ημίχρονο σε 50-53. Το «ντέρμπι» συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο στη Μαδρίτη με τις ομάδες να συνεχίζουν να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 23’ ο Παναθηναϊκός είχε περάσει εκ νέου μπροστά με 56-59 αλλά η Ρεάλ έβρισκε απαντήσεις από τον «καυτό» Γιουλ, ενώ οι αρκετές χαμένες βολές, δεν βοηθούσαν την ομάδα του Πασκουάλ, που στο 30’ ήταν πίσω στο σκορ με 72-68. Στην τελευταία περίοδο το ματς παρέμενε σταθερά «θρίλερ» με τον Παναθηναϊκό να χάνει με τραυματισμό τον Τζέιμς Γκιστ, αλλά να καταφέρνει να πάρει μικρό προβάδισμα ενώ η Ρεάλ ισοφάρισε σε 79-79 στο 37’! Ο Παππάς με 2/2 βολές έκανε το 79-81 αλλά ο Αγιόν ισοφάρισε άμεσα ενώ ο Γιουλ στην συνέχεια με καλάθι και φάουλ έκανε το 84-81. Ο Φελντέιν όμως ήταν και πάλι «παρών» ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 84-84 στο 38’:56. Ο Γιουλ έκανε το 86-84, ο Φελντέιν με δύο διαδοχικά λάθη έχασε την κατοχή για τον Παναθηναϊκό. Στα 5,8’’ για τη λήξη, ο Κάρολ με 1/2βολές έκανε το 87-84, ο Ρίβερς ήταν άστοχος στο σουτ… απελπισίας και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.