2016-11-19 00:30:27
Φωτογραφία για Λάθος η απόφαση του Πασκουάλ στο τέλος του αγώνα
Αν και στον Παναθηναϊκό θα έπρεπε να περιμένουν τον …δαιμονισμένο Σπανούλη, λόγω των όσων έχουν γίνει στα τελευταία μεταξύ τους ντέρμπι, δεν είχαν κανένα πλάνο για να τον αντιμετωπίσουν και το πλήρωσαν πολύ ακριβά. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε το ματς της ζωής του στο ΟΑΚΑ και… καθάρισε μόνος του το παιχνίδι, καθώς μετά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και την ξεκούρασή του στην τρίτη περίοδο, ακολούθησε το ρεσιτάλ του στο φινάλε του ματς. Ο Πασκουάλ έκανε μεγάλο λάθος με το μαρκάρισμα του Σπανούλη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όπως και στην τελευταία φάση, που πήρε το ρίσκο και δεν δικαιώθηκε.

Σε αντίθεση με τον Σφαιρόπουλο, που επέλεξε να στείλει πολύ γρήγορα τον Καλάθη στις βολές στα 28 δευτερόλεπτα, ο Καταλανός τεχνικός άφησε τον Ολυμπιακό να κάνει κανονικά επίθεση. Δεν έκανε φάουλ, για να στείλει τον Σπανούλη στις βολές, που στη χειρότερη το σκορ θα γινόταν 77-78, με την μπάλα στα χέρια του Τριφυλλιού και τη δυνατότητα να κάνει μία κανονική επίθεση. Οι Πράσινοι έπαιξαν άμυνα, δέχθηκαν γκολ-φάουλ από τον Πρίντεζη, μετά από μαγική ασίστ του Σπανούλη και τους έμειναν 3 δευτερόλεπτα που δεν… έφταναν για τίποτα!

Πηγή: sportdog.gr