2016-11-26 22:35:15
Φωτογραφία για Ο Μάνταλος έδιωξε το άγχος από την ΑΕΚ
Έπειτα από τρία διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα με τον Ζοσέ Μοράις στον πάγκο της, η ΑΕΚ δεν είχε περιθώρια απέναντι στον Πλατανιά. Η αρκετά αγχωμένη, μέχρι να ανοίξει το σκορ, Ένωση έκανε το χρέωσης της, φτάνοντας στη νίκη τελικά με 3-0. Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η συνολική εικόνα τους ήταν κακή, αφού κατάφεραν να ασκήσουν μια κάποια πίεση στον αντίπαλο, δεν έδειξαν ωστόσο αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στο κομμάτι της δημιουργίας φάσεων, την ίδια ώρα που ο Πλατανιάς έδειξε πέραν της οργάνωσής του ότι είχε τη διάθεση να ψάξει τις αντεπιθέσεις και να στείλει το μήνυμα στην ΑΕΚ ότι θα πρέπει να έχει το νου της. Τελικά λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο (77'), ο Μάνταλος λύτρωσε τους Κιτρινόμαυρους με ένα περιπετειώδες γκολ, που έδιωξε το άγχος και έκανε τα πάντα απλά. Ο Αραβίδης σιγούρεψε τη νίκη δέκα λεπτά αργότερα και ο Μάνταλος (που συμμετείχε και στο δεύτερο γκολ) διαμόρφωσε στο 89' το τελικό σκορ.