2016-12-30 05:38:10
Φωτογραφία για Μεγάλο «διπλό» της Ρεάλ με σπουδαίο Ντόντσιτς
Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, η Ρεάλ Μαδρίτ΄ς έμεινε όρθια στην Κωνσταντινούπολη, κόντρα στην Αναντολού Εφές και επικράτησε με 78-80, χάρη στην σπουδαία εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς, που ηγήθηκε της ομάδας του. Κομβικός ο Γκουστάβο Αγιόν, που έκοψε στην τελευταία φάση τον Τόμας Ερτέλ!

Η «απόδραση» της Ρεάλ Μαδρίτης!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν αξιοσημείωτες διαφορές. Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης Ρεάλ και Εφές ήταν ισόπαλες 11-11, με την τουρκική ομάδα να παίρνει το ελάχιστο προβάδισμα (22-21) στο τέλος του δεκαλέπτου. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να δίνουν σκληρές «μάχες» στο παρκέ. Σε κάθε μικρό ξέσπασμα της Εφές στην επίθεση, η Ρεάλ έβρισκε απαντήσεις και στο τέλος του ημιχρόνου είχε περάσει μπροστά μόλις με 36-37. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ
. Ο Λούκα Ντόνσιτς ήταν αυτός που εν τη απουσία Γιουλ, είχε πάρει την Ρεάλ στα… χέρια του, με τον Πολ να είναι ο πιο απειλητικός παίκτης της Εφές στην επίθεση. Στο 24’ η τουρκική ομάδα πήρε μικρό προβάδισμα με 46-41 αλλά η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και στο 27’ είχε ισοφαρίσει σε 54-54, με την ομάδα του Περάσοβιτς να προηγείται στο 30’ με 63-61. Στην τελευταία περίοδο το «θρίλερ» συνεχίστηκε, αλλά η Ρεάλ, με τον Λούκα Ντόνσιτς να ηγείται και τον Αγιόν να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι για το 78-80 στο 39’ και στο τέλος να κάνει το μπλοκ στον Ερτέλ στην τελευταία επίθεση της Εφές, κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-37, 63-61, 78-80.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 6 (10ρ), Μπαλμπάι, Μπράουν 14 (8ρ.), Οσμάν 10 (2), Γκρέιντζερ 4, Όμιτς 4, Ερτέλ 8 (6 ασ.), Μουτάφ, Πολ 16 (3), Ντάνστον 14.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 3, Ντρέιπερ 3 (1), Ρούντι 14 (2), Ντόνσιτς 17 (3 τρ, 5ρ., 9 ασ.), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 8, Αγιόν 8 (7 ριμπ.), Κάρολ, Χάντερ 6, Τόμπκινς 6 (2), Τέιλορ 7 (1).