2017-01-03 22:00:37
Φωτογραφία για Ο Πέλκας λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στη Λιβαδειά
Χάρη σε γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο 84' ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό διπλό, αφού νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε. Στην επανάληψη, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς συνέχισε να χάνει την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τον Λεβαδειακό να παίζει μόνο ο άμυνα. Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 84΄ με σκόρερ τον Πέλκα.

Ο νεαρός μέσος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 71΄και 13 λεπτά μετά πέτυχε το πολυπόθητο γκολ χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Κάμπος σέντραρε από δεξιά στην περιοχή και ο Πέλκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν κυρίαρχο ρόλο από το ξεκίνημα του αγώνα με ξεκάθαρη υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και στην πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν μακράν καλύτεροι των αντιπάλων τους, έχοντας συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή την μπάλας (29%-71%) και τις τελικές προσπάθειες (5-22).