2017-01-15 05:11:21
Φωτογραφία για Ο Αυτοκράτορας στον τελικό! (77-76)
Σε ένα δραματικό παιχνίδι βγαλμένο από τις παλιές ένδοξες εποχές, ο ΑΡΗΣ κέρδισε την ΑΕΚ με 77-76 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ουίλ Κάμινγκς πήρε την μπάλα στα χέρια του όταν αυτή έκαιγε και με καλάθι 2" πριν την λήξη έστειλε τον δικέφαλο του νότου στο καναβάτσο.

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο ΑΡΗΣ μπήκε αποφασισμένος να κλείσει στόματα μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας και προηγήθηκε αρχικά με ένα γρήγορο 11-4 και στην συνέχεια με 18-7, πρωτοστατούντος των Μπάκνερ-Κάμινγκς. Η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρηθεί ζωντανή στον αγώνα και με τρίποντο του ΜακΓκραθ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -9 (26-17).

Ο ΑΡΗΣ θύμιζε…GSW, βομβαρδίζοντας το καλάθι της ΑΕΚ από τα 6.75 γράφοντας το 32-22. Ο Βασιλειάδης βγήκε μπροστά και κρατούσε μόνος την ΑΕΚ μειώνοντας την διαφορά το 32-29. Στην συνέχεια ο Ντίξον ανέλαβε δράση και με δύο τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο (40-39, 18’). Το εξαιρετικό πρώτο μέρος έκλεισε με σκορ 46-44 υπέρ του ΑΡΗ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο ψυχωμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ζντοβτς είχαν ρυθμό και ο ΜακΓκράθ ανέβασε τη διαφορά στο +8 υπερ της ομάδας του (50-58, στο 26'). Οι Σίμτσακ και Καββαδάς έδωσαν ανάσες στον ΑΡΗ για το 57-58 με τον Γιάνκοβιτς να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα (61-61 στο 30').

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Ξανθόπουλος έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 3 πόντους (67-64). Έπειτα από ένα διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες σίγησαν, ο Ούκιτς με γκολ-φάουλ έγραψε το 67-69 και έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ. Ο ΑΡΗΣ χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να βρει σκορ και το έκανε με τον Κάμινγκς να ισοφαρίζει 69-69. Οι «βόμβες» των Ντίξον-Κάμινγκς διαμόρφωσαν το 72-72, ενώ ο ΜακΓκράθ έκανε το 72-74 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ αστόχησε σε δύο προσπάθειες, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του ΜακΓκράθ.

Στα 29" πριν το τέλος ο Κάμινγκς με σπουδαίο τρίποντο έκανε το 75-74. Ο Ούκιτς έβαλε τρομερό καλάθι για το 75-76 και η τελευταία επίθεση πέρασε στα χέρια του ΑΡΗ. Ο Κάμινγκς σαν από μηχανής θεός σκόραρε 2" πριν από το τέλος και έδωσε τη μεγάλη νίκη στον ΑΡΗ που μετά από 3 χρόνια επιστρέφει και πάλι σε έναν τελικό κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 12, Κάμινγκς 20, Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9, Νταγκίσεβιτς 4, Ξανθόπουλος 6, Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 3, Σίμτσακ 4, Καββαδάς 5.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10, Μιλόσεβιτς, Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Γουίλιαμς 2, ΜακΓκράθ 11, Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8, Ντίξον 23.