2017-01-25 17:11:27
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ έβαλε στη Λιβαδειά θεμέλια πρόκρισης
Η ΑΕΚ σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη με 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό εκτός έδρας, στην πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και να βάλει θεμέλια πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της. Στο 70ο λεπτό οι Μεληκιώτης και Μπακασέτας συνεργάστηκαν πολύ ωραία, με τον δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα ο δημιουργός του πρώτου τέρματος, είχε ένα σουτ, αλλά ο Μοσχονάς μπλόκαρε την μπάλα. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος της αναμέτρησης, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η ΑΕΚ πατούσε καλά αμυντικά στον αγωνιστικό χώρο και παράλληλα προσπάθησε να πιέσει, ώστε να διπλασιάσει τα τέρματά της, κάτι που όμως δεν κατάφερε. Το ματς έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μάγκα να κάνει ένα σουτ στην κίνηση από την καρδιά της περιοχής και τον Ανέστη να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.