2017-01-26 22:12:57
Φωτογραφία για Είχε την ευκαιρία αλλά την πέταξε στα σκουπίδια
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην καυτή έδρα του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι αλλά έχασε το ματς με 72-66, κάνοντας στο φινάλε πολλά λάθη, πληρώνοντας άλλη μία τραγική μέρα του Καλάθη που δεν έβρισκε διχτάκι με κανένα τρόπο, σε αντίθεση με την καταπληκτική εμφάνιση του Γκάμπριελ που τελείωσε το ματς με 5/7 τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετές από τις ελπίδες του για την πρώτη τετράδα, ενώ θα πρέπει να προσέξει ακόμα και για την ίδια την πρόκριση. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 7 διαδοχικές νίκες, προσπερνώντας βαθμολογικά την Ελληνική ομάδα, η οποία ωστόσο κράτησε το +11 της νίκης της στο ΟΑΚΑ.

Χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Τσάβι Πασκουάλ, αφού στο 6' οι αγριεμένοι γηπεδούχοι έφτασαν στο εμφατικό 16-0, με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/9 σουτ και τέσσερα λάθη, εκ των οποίων τα τρία ο Καλάθης! Η είσοδος Ρίβερς και Γκάμπριελ άλλαξε τα δεδομένα, για το 16-8 (7:30''), με τον δεύτερο να μειώνει και στο 18-14, πριν το 20-14 του 10'
. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τρίποντο από τον Σίνγκλετον (20-17), με τα σουτ από τα 6,75μ. να δίνουν τη δυνατότητα στους «πράσινους» να αντιπαρέλθουν την αδυναμία τους στο παιχνίδι στο ζωγραφιστό. Ο Γκούντουριτς ανέβασε τη διαφορά στο +9 (28-19, 12') και ο Λάζιτς επανέφερε διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων (31-21), με Τζέιμς και Γκάμπριελ να τρέχουν 4-0 (31-25, 13'). Μάλιστα, τρίποντο του Τζέιμς έριξε τη διαφορά σε απόσταση δίποντου (33-31, 16'), αλλά Λάζιτς και Γιόβιτς στη λήξη διαμόρφωσαν το 39-33 του ημιχρόνου. Ο Γκάμπριελ ήταν «καυτός» στην τρίτη περίοδο και με δύο δικά του τρίποντο έφερε την πρώτη ισοπαλία στο παιχνίδι (42-42, 22:30''), ενώ με το πέμπτο του τρίποντο έδωσε και το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (48-50, 25')! Ο Ερυθρός απάντησε με 7-0 σερί (55-50, 27'), αλλά ο Τζέιμς οδήγησε για «πράσινο» 6-0 (55-56), πριν το 57-56 του 30' από τον Ουόλτερς. Ρίβερς και Σίνγκλετον έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (59-61, 32'), ωστόσο ο Σιμόνοβιτς με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο απάντησε (64-61, 34'). To παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με τους παίκτες του Πασκουάλ να πετούν ευκαιρίες στα σκουπίδια (δύο άστοχες βολές Καλάθη, άστοχο τρίποντο Σίνγκλετον, λάθος Τζέιμς), με τον Σιμόνοβιτς να κάνει το 66-63 (38'). Κατόπιν ήρθε άλλο ένα λάθος του Σίνγκλετον και ο Κούζμιτς με φόλοου έκανε το 68-63 (38:30'')! Πλέον η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη για τους φιλοξενούμενους, με τον Σιμόνοβιτς να κάνει και στο 70-63 (39'). Ο Τζέιμς μείωσε 70-66, αλλά ο Τζένκινς με κάρφωμα έγραψε το τελικό 72-66, που υποχρέωσε τους «πράσινους» στην 9η ήττα τους σε 20 αγώνες. Αρνητικός για άλλη μια φορά ο Τζεντίλε, ενώ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Μπουρούσης. Ο Νικ Καλάθης πρόσθεσε άλλη μία κακή εμφάνιση μέσα στο 2017, έχοντας 1/7 σουτ, 4 ασίστ, αλλά ισάριθμα λάθη.