2021-04-11 15:00:04
Φωτογραφία για Άσφαιρος στα Clasico o Μέσι

Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ρεάλ, αλλά είδε και τον Λιονέλ Μέσι να μην βρίσκει δίχτυα, παρά τις πολλές προσπάθειες που κατέβαλε ο Αργεντινός άσος. Συγκεκριμένα, ο αστέρας των "μπλαουγκράνα" τελείωσε το ματς, έχοντας επτά τελικές προσπάθειες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Χαρακτηριστική η φάση που προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Ο Μέσι εκτέλεσε ένα κόρνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κουρτουά ο οποίος παρά την εκτίναξή του δεν μπόρεσε να διώξει. Μάλιστα, οι επτά τελικές του Μέσι ήταν και οι περισσότερες από οποιονδήποτε άλλον ποδοσφαιριστή της Μπάρτσα κόντρα στους Μαδριλένους. Βέβαια, το γεγονός ότι δεν βρήκε δίχτυα, στέρησε κι από την ομάδα του να φύγει έστω και με τον βαθμό της ισοπαλίας από το "Αλφρέδο Ντι Στέφανο". Οχι μόνο αυτό αλλά ο Λίο κατέγραψε αρνητικό ρεκόρ, καθώς πλέον μετράει επτά σερί Clásico ​χωρίς να έχει βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ή να μοιράσει κάποια ασίστ σε συμπαίκτη του. Η μεγαλύτερη περίοδος "ξηρασίας" κόντρα στους "μερένγκες".