2021-07-12 01:33:17
Φωτογραφία για Πανάξια η Ιταλία στη κορυφή της Ευρώπης

Η Ιταλία ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του ευρωπαϊκού βάθρου κερδίζοντας την Αγγλία μέσα στο Γουέμπλεϊ με πρωταγωνιστή τον Τζίτζι Ντοναρούμα. Η Αγγλία καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασε τους Ιταλούς παίρνοντας με το καλησπέρα το προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λουκ Σο έβγαλε στην αντεπίθεση της Αγγλία, μοίρασε στον Κιραν Τρίπιερ που έβγαλε την ασίστ στον αμυντικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που άνοιξε το σκορ με υπέροχο βολέ (0-1, 2ο λεπτό). Το πρώτο γκολ του Λουκ Σο με την φανέλα της Εθνικής Αγγλίας ήταν το πιο γρήγορο στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (1.57).Η Ιταλία προσπαθούσε να συνέλθει από το γρήγορο σοκ που δέχτηκε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή του Πίκφορντ, γενικότερα δεν απειλούσε και δεν έκανε σουτ για 28 λεπτά. Λίγο πριν συμπληρωθεί μισάωρο, ο Ινσίνιε δοκίμασε το πόδι του χωρίς δύναμη έξω από την περιοχή, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ο Πίκφορντ. Η καλύτερη στιγμή της Ιταλίας ήρθε με τον Φεντερίκο Κιέζα που σούταρε χαμηλά και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ντοναρούμα (36ο λεπτό). Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει στην Ιταλία με το σουτ του Ιμόμπιλε να κοντράρει πάνω στον Στόουνς, σε μια από τις ελάχιστες φάσεις που απειλήθηκε ο τερματοφύλακας της Έβερτον. Πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο η απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση του Λορέντσο Ινσίνιε που έφυγε δίπλα από τα δοκάρια του Πίκφορντ
. Ο αρχηγός της Νάπολι αρκετά κινητικός στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχε ένα κακό σουτ προσπαθώντας να κάνει την κλασική του κίνηση, ενώ λίγο αργότερα γύρισε επικίνδυνα στην περιοχή με τον Πικφορντ να απομακρύνει επιτυχώς. Η κορυφαία στιγμή ήρθε με την συμπλήρωση μιας ώρας, με τον Φεντερίκο Κιέζα να αναγκάζει σε σπουδαία επέμβαση τον Τζόρνταν Πικφορντ (63ο λεπτό). Η ισοφάριση ήρθε στο 67ο λεπτό με τον Λεονάρντο Μπονούτσι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά και μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπεράρντι που είχε μπει νωρίτερα. Ο Βεράτι έστειλε την μπάλα στον Πικφορντ, μετά στο δοκάρι και με την τρίτη ο αμυντικός της Γιουβέντους ισοφάρισε. Ο επιθετικός της Σασουόλο λίγο έλειψε να δώσει και προβάδισμα στους Ιταλούς προλαβαίνοντας την έξοδο τον Πίκφορντ αλλά αστόχησε στο δύσκολο βολέ που επιχείρησε. Μέχρι το τέλος δεν συνέβη τίποτα το ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Πρώτη φάση στον έξτρα χρόνο, ένα σουτ του Φίλιπς που πέρασε χαμηλά δίπλα στα δοκάρια και η τελευταία ένα επικίνδυνο γύρισμα του Έμερσον που δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα ο επερχόμενος Μπερναρντέσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες αρκετά προσεκτικές δεν έκαναν το παραπάνω με αποτέλεσμα ο τελικός να οδηγηθεί στα πέναλτι. Διαδικασία: Μπεράρντι (1-0) – Κέιν (1-1) – Μπελότι (χαμένο, το έπιασε ο Πικφορντ, (1-1)_ Μαγκουάιερ (1-2) – Μπονούτσι (2-2) – Ράσφορντ δοκάρι (2-2) – Μπερναρντέσκι (3-2) – Σάντσο χαμένο – Ζορζίνιο χαμένο – Σάκα χαμένο, το έπιασε ο Ντοναρούμα)