2021-11-05 00:11:43
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χάσει και τώρα τρέχει

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς, έχασε πλήθος μεγάλων ευκαιριών, αλλά τελικά “κατάφερε” να χάσει από την Κοπεγχάγη στην Τούμπα με 1-2 πληρώνοντας για άλλη μια φορά τα αμυντικά του κενά και λάθη. Έτσι, έμεινε πίσω στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα κερδίζοντας στα πρώτα πέντε λεπτά τέσσερα κόρνερ, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Το γκολ ήρθε σε ροή αγώνα, μόλις στο 8ο λεπτό. Μετά από προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και επαφή του Σφιντέρσκι, ο Ζίβκοβιτς από κοντά έκανε το 1-0. Μετά και από ένα σουτ του Σφιντέρσκι στο 12’, οι Δανοί ανέβασαν στροφές, πήραν την κατοχή της μπάλας και άρχισαν να φτάνουν απειλητικά στην περιοχή του Δικεφάλου. Η καλύτερη στιγμή τους ήταν στο 13’, μετά από σοβαρό λάθος του Κούρτιτς, αλλά ο Μπιελ αστόχησε προ κενής εστίας. Την ώρα που η Κοπεγχάγη έμοιαζε να έχει σιγήσει επιθετικά, εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε
. Στο 34’, ο Άνκερσεν βρέθηκε αμαρκάριστος από δεξιά και με πλασέ έκανε το 1-1. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, ένα σουτ του Μπίσεσβαρ στο 39’ έφυγε άουτ, ενώ η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 45’ με κεφαλιά του Σβαμπ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Από ένα ακόμα λάθος και ένα κενό ήρθε στο 50’ το δεύτερο γκολ της Κοπεγχάγης. Ο Βιεϊρίνια δεν βρίσκει καλά την μπάλα, η δεξιά αμυντική πλευρά του ΠΑΟΚ βρέθηκε σε ανισορροπία και ο Μπιελ με σουτ έκανε το 1-2. Στο 57’ ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε εξ επαφής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ούτε και στο 61’ με κεφαλιά από καλή θέση.  Ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία χάθηκε στο 68’, αυτή την φορά από τον Μπίσεσβαρ που αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Απίστευτη φάση και στο 73’, όταν ο Γιόνσον αποκρούσει σουτ του Ελ Καντουρί από το μισό μέτρο! Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν κούραση, δεν μπόρεσαν να φτάσουν κοντά σε κάποιο γκολ, έτσι το 1-2 έμεινε ως το τελικό σκορ.