2022-07-21 22:05:37
Φωτογραφία για Τραγωδία ο ΠΑΟΚ στη πρεμιέρα του Confenence League

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τον ΠΑΟΚ ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-0 στην Σόφια από την Λέφσκι και αναζητά την υπέρβαση στην ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη βδομάδα για να προκριθεί στον 3ο γύρο του Europa Conference League. Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε νωθρός και ασύνδετος, δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και απείλησε ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Η αναμέτρηση άρχισε με τον χειρότερο και τον πιο απροσδόκητο τρόπο για τον ΠΑΟΚ καθώς μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα δέχθηκε το γκολ. Μια λάθος κεφαλιά επιστροφής του Κάργα έδωσε τον δικαίωμα στον Βέλτον να βρεθεί σε θέση βολής και με σουτ να κάνει το 1-0 στο 1’. Οι παίκτες του Δικεφάλου, μετά το αρχικό μούδιασμα, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυκλοφόρησαν την μπάλα. Στο 8’ ο Σβαμπ με σουτ παραλίγο να ισοφαρίσει αλλά δέκα λεπτά αργότερα, ένα νέο λάθος έφερε ένα νέο γκολ για τους Βούλγαρους
. Στο 19’, ο Αντρίγια έχασε την μπάλα στο δεύτερο μισό του γηπέδου, ο ανεβασμένος ψηλά Σάστρε δεν έκοψε με τάκλιν και στην αντεπίθεση που ακολούθησε ο Μπάρι έκανε με δυνατό σουτ το 2-0. Η απρόσμενη τροπή του ματς “χάλασε” ακόμα περισσότερο το μυαλό των φιλοξενούμενων που δεν είχαν καλές αποστάσεις στο γήπεδο και έψαχναν πατήματα και συνεργασίες. Μετά από λίγο, άρχισαν πάλι να βάζουν την μπάλα κάτω και έφτασαν σε δυο καλές ευκαιρίες. Στο 29’ το πλασέ του Ντάντας μπλόκαρε ο Μιχαϊλοφ και στο 31’ η κεφαλιά του Κάργα έφυγε ελάχιστα άουτ. Κατόπιν ο ρυθμός έπεσε κάπως, ο ΠΑΟΚ έχασε την υπομονή του στην κυκλοφορία της μπάλας και δεν απείλησε ουσιαστικά πέρα από κάποιες στημένες φάσεις. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο συντηρητικοί στο παιχνίδι τους έχοντας το 2-0 υπέρ τους, την ώρα που ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει χώρους και προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 57’ ήταν η στιγμή που ο Λουτσέσκου επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα ρίχνοντας στην μάχη τους Κούρτιτς-Νάρεϊ αντί των Ντάντας-Κουαλιάτα. Ο Αντρίγια μεταφέρθηκε σε αριστερά και ο Αουγκούστο τοποθετήθηκε στο “10”. Ο Δικέφαλος συνέχισε να μην δημιουργεί φάσεις για να μειώσει το σκορ, έτσι στο 71’ μπήκαν στο ματς οι Φιλίπε-Τόμας αντί των Σβαμπ-Κούτσια και στο 78’ ο Κωνσταντέλιας αντί του Αντρίγια. Ουσιαστική βελτίωση δεν υπήρξε, πέρα από το πλεόνασμα ενέργειας, ο ΠΑΟΚ δεν είχε φάσεις και το 2-0 έμεινε το τελικό σκορ.