2023-08-16 01:12:02
Φωτογραφία για Ταξίδι στα αστέρια για τον Παναθηναϊκό

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος απ’ τις χρυσές σελίδες της ένδοξης ιστορίας του πάλεψε σαν λιοντάρι στο "κολασμένο" Βελοντρόμ και ολοκλήρωσε με μυθικό τρόπο και μέσω της διαδικασίας των πέναλτι την απόλυτη υπέρβαση. Πέταξε έξω από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ την χλιδάτη Μαρσέιγ των δεκάδων εκατομμυρίων και μπορεί να ονειρεύεται ξανά για το πολυπόθητο σεντόνι. Στο 2ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ ανοίγει το σκορ. Η Μαρσέιγ κάνει το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει και πάλι. Ο Ιωαννίδης στις καθυστερήσεις με πέναλτι μειώνει σε 2-1. Η παράταση μένει στο 2-1 και το ματς οδηγείται στα πέναλτι. Έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Ιωαννίδης εκτέλεσε πρώτος κι έκανε το 0-1. Ο Μπρινιόλι είπε όχι στην εκτέλεση του Γκεντουζί και ο Μπερνάρ έκανε το 0-2. Ο Βερετού μείωσε σε 1-2 ενώ ο Κλεϊνχέισλερ εκτέλεσε άσχημα, ο Μπλάνκο απέκρουσε αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι στα δίχτυα για το 1-3. Ο Σαρ έκανε το 2-3 ενώ ο Παλάσιος έκανε το 2-4. Ο Βιτίνια μείωσε σε 3-4 και ο Μλαντένοβιτς έκανε το τελικό 3-5.