2012-09-30 22:29:48
Φωτογραφία για Μόνο... σεξ και όχι βία
Ένα ημίχρονο, το πρώτο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ όχι μόνο για να πάρει την νίκη απέναντι στον Άρη αλλά και να την μετατρέψει σε θρίαμβο. Ο Δικέφαλος με την συμπλήρωση του πρώτου μέρους είχε ήδη πετύχει τέσσερα γκολ απέναντι σε έναν Άρη που το μόνο που κατάφερε είναι να πετύχει το γκολ της τιμής. Όλα αυτά στο πρώτο μέρος όπου το σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί σε 4-1. Ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Άρη των πολλών άπειρων και νέων παικτών, ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά έχοντας στο πλευρό του και 20.000 οπαδούς του αλλά και τον Ιβάν Σαββίδη που παρακολούθησε για πρώτη φορά με την ιδιότητα του ιδιοκτήτη ένα ματς της ομάδας στην Τούμπα. Ο λογαριασμός των γκολ άνοιξε στο 12΄ με ωραίο σουτ του Λόρενς έξω από την περιοχή. Γκολ που ξεκλείδωσε την μέχρι εκείνη τη στιγμή συμπαγή και μαζική άμυνα των κιτρίνων που αναγκαστικά προσπάθησαν να ανοιχθούν χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Με τον ΠΑΟΚ να έχει κατοχή μπάλας και τον Ρομπέρτ σε μεγάλη μέρα δεν άργησε να έρθει και το 2ο γκολ στο 23΄ όταν ο Γάλλος εκτέλεσε φάουλ και ο Κατσικάς με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στην κολασμένη Τούμπα ο Άρης ήταν αδύνατο να κρατήσει μπάλα και στο 30' ήταν η σειρά του Φωτάκη με δυνατό σουτ να κάνει το 3-0 μετατρέποντας σε θρίαμβο την αναμέτρηση. Ο Άρης ευτύχησε να μειώσει με γκολ του Αγκάνθο στο 39' και μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά στο 43΄ήρθε το γκολ της χρονιάς από τον Αθανασιάδη που με σουτ πάνω στην κίνηση έξω από την περιοχή έκανε το 4-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Δεν είχε γκολ αλλά... κάρτες

Ο Κατσαβάκης θέλοντας να περισώσει ότι μπορούσε πέρασε Παπαστεριανό και Μαργαρίτη αφού Νταμαρλής και Σουνάς ήταν ανύπαρκτοι. Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 49' όταν ο Αθανασιάδης από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Κατσικάς πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα σε προβολή του Αγκάνθο. Αυτές ήταν και οι καλύτερες φάσεις στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ είχε σβηστές τις μηχανές, ο Κάκος προσπάθησε με κίτρινες να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα και οι διακοπές ήταν αρκετές. Οι "σβηστές μηχανές" πάντως εκνεύρισαν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που ζητούσαν και άλλα γκολ. Μετά από ένα και πλέον μήνα πάτησε αγωνιστικό χώρο και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης που αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Και όπως συμβαίνει σε τέτοια ντέρμπυ υπήρξε ένταση αφπύ μετά το 84' είχαμε διακοπή με κοκορομαχίες και με τον Κάκο να προσπαθεί να επιβάλλει την τάξη και να δείχνει πέντε κίτρινες! Στο 90' απέβαλλε τον Κατσικά με δεύτερη κίτρινη ενώ κράτησε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις. Στο 97' ο Γιαννιώτας χτυπά τον Λόρενς που αντιδρά και ο Κάκος τους αποβάλλει και τους δυο!   Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια άνετη νίκη, παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας ενώ οι κίτρινοι απλά έχουν να θυμούνται το δεύτερο μέρος όπου κατάφεραν να μην δεχθούν γκολ και να μην μετατραπεί σε συντριβή ο θρίαμβος. Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Κάτσε που μαζί με τον Λόρενς και τον Ρομπέρτ ήταν οι κορυφαίοι του Δικεφάλου.

Το φιλμ του αγώνα

Γκολ

12' 1-0 για τον ΠΑΟΚ με τον Λόρενς να κάνει το σουτ πάνω στην κίνηση έξω από την περιοχή μετά από γύρισμα του Ρομπέρτ

23' 2-0 για τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Κατσικά μετά από εκτέλεση φάουλ.

30' Ο Αθανασιάδης στρώνει στον Φωτάκη που με ωραίο σουτ κάνει το 3-0

39' 3-1 μειώνει ο Άρης με κοντινή κεφαλιά του Αγκάνθο μετά από εκτέλεση κόρνερ

42΄ 4-1 με ωραίο σουτ του Αθανασιάδη και μετά από σέντρα του Ρομπέρτ. Το γκολ της αγωνιστικής

Φάσεις

10' Σέντρα σουτ του Λίνο, μπλοκάρει ο Βελλίδης

26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη να βγαίνει απέναντι από τον Βελλίδη και ο τερματοφύλακας του Άρη σώζει διώχνοντας με τα πόδια την μπάλα

37' Σουτ του Λάζαρ, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι

38' Κεφαλιά του Καπετάνου ωραία επέμβαση του Γλύκου

41΄ Σουτ του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Βελλίδης

49' Ο Αθανασιάδης με πλασέ στέλνει την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι μετά από κάθετη μπαλιά του Ρομπέρτ

51΄ Κεφαλιά του Αγκάνθο, η μπάλα περνά άουτ

61΄ Σουτ του Καπετάνου, ωραία απόκρουση του Γλύκου σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης πάνω στη γραμμή θα διώξει ο Κατσικάς

90' Αποβάλλεται ο Κατσικάς με δεύτερη κίτρινη

97' Αποβάλλεται ο Λόρενς και ο Γιαννιώτας