2012-11-02 00:23:21
Φωτογραφία για Κάχα Λαμποράλ-Εφές 64-76
Ασταμάτητη η Αναντόλου Εφές νίκησε και στην Βιτόρια την Κάχα Λαμποράλ (76-64), επιστρέφοντας στο ματς από το -18 (48-30)!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναντόλου Εφές, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Κάχα Λαμποράλ με 76-64.

Η Βάσκοι, οι οποίοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (48-30), όμως οι Τούρκοι με μεθοδικότητα και συγκέντρωση έκαναν την ολική επαναφορά και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-15 για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η οποία μαζί με τον κόσμο της κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα. Στη συνέχεια, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων θα ανοίξει ακόμα περισσότερο με την Κάχα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +18 (48-30), κόντρα στην Εφές που έδειχνε να έχει πολλά προβλήματα απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Τα πράγματα, όμως άλλαξαν στην τρίτη περίοδο
. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ ήταν εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι και η Αναντόλου Εφές κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, πλησιάζοντας στο 55-52, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εφές πέρασε μπροστά με κρίσιμα καλάθια του Μπατίστα και κατάφερε στο τέλος να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας την τρίτη της διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα με 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-30, 55-52, 64-76.

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 11(1), Μ. Μπιέλιτσα 2, Καμπέθας 12(1), Σαν Εμετέριο 2, Πλάις 5(1), Ερτέλ 2, Όλεσον 10(2), Λάμπε 5(1), Ν. Μπιέλιτσα 8, Κουζέν 7(1).

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 18(2), Βούγιασιτς 7, Ερντέν 9, Τουντσερί 2, Σιπ 6(1), Γκόνλουμ 10, Μπατίστα 9, Σαβάνοβιτς 7(1), Λούκας 6, Γκιουλέρ 2.