2012-11-04 18:55:48
Φωτογραφία για Ηλυσιακός - Ρέθυμνο 66-72
Σπουδαίο σε σημασία "διπλό" για το Ρέθυμνο που πέρασε από τα Ιλίσια, επικράτησε με 72-66 του Ηλυσιακού και πέτυχε την 2η φετινή του νίκη

Τη δεύτερη φετινή του νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο που πέρασε από το κλειστό των Ιλισίων, νικώντας με σκορ 72-66 τον Ηλυσιακό.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού, οφείλει πολλά στον Απόλλωνα Τσόχλα ο οποίος στο τελευταίο λεπτό είχε 7 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του και η τελική διαφορά μάλλον αδικεί τον Ηλυσιακό, που πάλεψε αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηλυσιακό να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα (11-8, 12-10) και να θέλει να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, ούτως ώστε να μην αφήσει το Ρέθυμνο να κάνει το παιχνίδι του. Με τους Κάρτερ και Λάτοβιτς οι Κρητικοί έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0, με το οποίο πήραν το προβάδισμα.

Πάντως, ο Ηλυσιακός αντέδρασε σε εκείνο το σημείο με τους Χάμπτον και Καυκή οι οποίοι τελικά έγραψαν το 16-15 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα ριμπάουντ, ενώ έκαναν και λιγότερα λάθη από την ομάδα του Στέργιου Κουφού.

Στο β' δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός μπήκε πιο αποφασισμένος, πήρε λύσεις από του Χάμπτον και Δορκοφίκη και με ένα επιμέρους 9-2 μετέτρεψε το 16-18 σε 25-20. Με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Χατζή, το σκορ έγινε 33-25 υπέρ του Ηλυσιακού που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Το τάιμ άουτ του Κουφού δεν άλλαξε κατά πολύ τα πράγματα κι έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +5 (35-30), καλύτερη συγκομιδή σε ασίστ (7-4) και ριμπάουντ (17-15).

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Το Ρέθυμνο μπήκε στο β' ημίχρονο αποφασισμένο να πάρει τα ηνία και το κατάφερε με ένα 8-0 που έκανε το σκορ 35-38. Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για σχεδόν 5,5 λεπτά και πλέον η πίεση ήταν στο δικό τους μέρος. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο για την ομάδα του Παπανικολάου που είχε χάσει τη συγκέντρωσή της.

Πάντως, ούτε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους και ο Σκοτ με βολές ισοφάρισε σε 42-42 στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Τσόχλας και Ντούβνιακ έφεραν το Ρέθυμνο στο +4 (42-46), όμως ο Ηλυσιακός απάντησε με τρίποντο του Αντωνάκη στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (45-46).

Το παιχνίδι από εκεί κι έπειτα ήταν ντέρμπι με τα όλα του... Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και οι ισοπαλίες είχαν την τιμητική τους (48-48, 50-50, 52-52). Ο Χάμπτον έκανε το 54-52, όμως το Ρέθυμνο έβρισκε λύσεις από τον Ντούβνιακ (56-57) που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους.

Στο 28' ο Παραγιός έκανε το 61-60, όμως το Ρέθυμνο απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Τσόχλα που έγραψε το 61-65 στο 39'. Ο τελευταίος έκανε το 61-67 στα 30'' πριν το τέλος του αγώνα και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-30, 45-46, 66-72

Ηλυσιακός (Παπανικολάου): Καυκής 10, Αράπης, Χάμπτον 15(2), Αποστολίδης, Χατζής 12, Σπανός 1, Δορκοφίκης 6, Αντωνάκης 3(1), Σκοτ 4, Τζόουνς 11, Παραγυιός 5(1).

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 3(1), Καλλινικίδης 2, Αγγελόπουλος 16, Τσόχλας 17(1), Ντούβνιακ 9(1), Κόμματος 2, Κάρτερ 10(1), Λάτοβιτς 6(2), Πέτγουεϊ 7.