2012-11-11 18:16:36
Φωτογραφία για ΑΓΟ Ρεθύμνου-Πανελευσινιακός 75-69
Την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο επικράτησε με σκορ 75-69 του μαχητικού Πανελευσινιακού, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα

Το Ρέθυμνο αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Πανελευσινιακό, επικράτησε με σκορ 75-69 και πέτυχε την τρίτη του φετινή νίκη.

Καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα, ήταν το τρίποντο του Τσόχλα που έκανε το 68-64 και το γκολ φάουλ του Πέτγουεϊ που έγραψε το 71-67 στο 39'.

Ο αγώνας:

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο α' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι ισοπαλίες έδιναν κι έπαιρναν (7-7, 11-11). Ο Παπανικολάου με δίποντο έγραψε το 9-11 δίνοντας μία ανάσα στην Ελευσίνα, ενώ ο Λάτοβιτς έγραψε το 16-15 του α' δεκαλέπτου.

Η συνέχεια, βρήκε τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι ανακτώντας το προβάδισμα, μετά το 16-20 και 18-22 που προηγήθηκαν οι Ελευσίνιοι. Οι βολές του Ντούβνιακ και το τρίποντο του Κόμματου, έφεραν τον Πανελευσινιακό να προηγείται με 38-33 στο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες από τα 6.75μ. με το Ρέθυμνο να έχει 4/19 και τον Πανελευσινιακό μόλις 1/10. Λιγότερα λάθη οι γηπεδούχοι (5-8) και περισσότερα ριμπάουντ (20-17).

Έλεγξε το ματς το Ρέθυμνο

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο, μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ κι έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 και ξέφυγε με 43-33, στέλνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους με το καλημέρα. Από εκεί κι έπειτα, το τέμπο έγινε πιο γρήγορο και οι Κρητικοί κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους.

Με τρίποντα των Ντούβνιακ και Μπράουν το σκορ μετατράπηκε αντίστοιχα σε 52-39 και 55-41, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 14 πόντους. Η απάντηση του Πανελευσινιακού ήταν άμεση και ήρθε επίσης από τα 6.75μ. καθώς οι Λιακόπουλος και Παπανικολόπουλος κατάφεραν με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων να μειώσουν σε 55-50.

Ένα δίποντο του Ντούβνιακ, ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 57-50, ενώ το σουτ του Λιακόπουλου δεν βρήκε στόχο στη συνέχεια.

Ντέρμπι από τον Πανελευσινιακό

Οι γηπεδούχοι έχασαν χρυσή ευκαιρία να "καθαρίσουν" το παιχνίδι και στο δ' καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Πανελευσινιακός έκανε το παιχνίδι ντέρμπι, ξαναμπαίνοντας στο ματς. Ο Δημάκος μείωσε σε 59-54, ενώ ο Ντούβνιακ με βολές έφερε και πάλι το Ρέθυμνο στο +7 (61-54).

Τελικά, η ομάδα της Ελευσίνας με σερί 9-0 όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά αλλά πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-63 και πρόσθεσε νέους πονοκεφάλους στον Στέργιο Κουφό. Πάντως, οι Κρητικοί βρήκαν την ευκαιρία να

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69

Ρέθυμνο (Κουφός): Ο' Μπράουν 5(1), Καλλινικίδης 2, Κόλεμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10(2), Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 19(3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 15(2), Σιζόπουλος.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22(4), Παπανικολάου 4, Δημάκος 5, Ρέιβιο 3(1), Λιακόπουλος 19(3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.