2012-12-06 22:29:41
Φωτογραφία για Όχι μόνο προκρίθηκε αλλά το έκανε και με στιλ
H Λίβερπουλ που κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Ουντινέζε στο πιο σημαντικό ματς της αυλαίας των ομίλων του Europa League.

Στους «32» της διοργάνωσης και οι περισσότερες από τις «βαριές» φανέλες που είχαν ήδη προκριθεί με αποτέλεσμα να εμφανιστούν αδιάφορες και να γνωρίσουν ανώδυνες ήττες.

Χαρακτηριστικότερα παραδείγματα τα ματς Πλζεν-Ατλέτικο Μ. 1-0 και Νάπολι-PSV 1-3.

Νίκη γοήτρου για την ΑΕΛ, 3-0 τη Μαρσέιγ στην Κύπρο.

Πέρασε στον επόμενο γύρο και η Στουτγκάρδη παρά την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από τη Μόλντε αφού την ίδια ώρα η Κοπεγχάγη έχασε στο γήπεδό της από την αδιάφορη Στεάουα επίσης με 1-0.

Νάπολι-Αϊντχόφεν 1-3

Η Νάπολι γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν με 1-3, με τον Μάταβζ να πετυχαίνει χατ τρικ, για την έκτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Europa League. Κάτι που δεν άλλαξε τίποτα στη δεύτερη θέση που ήδη είχε καταλάβει, αλλά της κόστισε σε γόητρο. Με πέντε νίκες ολοκλήρωσε την φάση των ομίλων η Ντνιέπρ, που με το 4-0 επί της ΑΙΚ Στοκχόλμης, τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Καβάνι έκανε την δουλειά που ξέρει καλύτερα στο 18ο λεπτό ανοίγοντας το σκορ στην Ιταλία. Παρόλα αυτά ο Μάταβζ βρέθηκε σε τρομερή μέρα και έκανε την ανατροπή με δύο δικά του γκολ στο 30’ και στο 41’ Ο Σλοβένος ολοκλήρωσε την μεγάλη νίκη στο 60ο λεπτό, πετυχαίνοντας χατ τρικ και δίνοντας στους Ολλανδούς την τιμητική τρίτη θέση.

Η Ντνιέπρ σκόρπισε τους Σουηδούς με 4-0 και έφτασε στους 15 βαθμούς. Ο Κάλινιτς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 20’ για να έρθει ο Ζοζούλια και να διαμορφώσει το 2-0 του ημιχρόνου στο 39’. Ο ίδιος παίκτης «τελείωσε» το ματς στο 52’ για να κάνει το 4-0 στο 86’ ο Κραβτσένκο.