2013-01-19 20:19:33
Φωτογραφία για Πανελευσινιακός - ΚΑΟΔ 74-76
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Πανελευσινιακού στην Ελευσίνα με 76-74.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση και με τον Ζάρας σε εξαιρετική κατάσταση πήραν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας και απομακρύνθηκαν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ.

Από τους νικητές, ο Θοδωρής Ζάρας ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 25 πόντους με 7/9 βολές, 6/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Από εκεί και πέρα, ο Κακαρούδης είχε 16 πόντους, με τον Πάλμερ να προσθέτει 15. Για τον Πανελευσινιακό ο Γκίμπσον πρόσθεσε 18 πόντους και ο Νίκος Λιακόπουλος είχε 13, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Ο αγώνας:

Ο Πάλμερ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 2-3, με τον Γκίμπσον να σημειώνει το 4-3. Ο Κυριακόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 7-3 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα και ο Παπανικολάου πέτυχε το 9-5, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης αναμέτρησης.

Ο Γκίμπσον με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους γηπεδούχους (12-5), με τον Κακαρούδη να μειώνει σε 12-7. Ο Νίκος Λιακόπουλος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 14-9 και ο Πάλμερ μείωσε σε 14-11. Ο Νόουλς έφερε την διαφορά στον πόντο (14-13) και ο Καλαϊτζίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη (14-15). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-16, ύστερα από τρίποντο του Ζάρα.

Ο Νίκος Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 11ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (21-18), ενώ ο Παπανικολόπουλος έφερε την διαφορά στους πέντε πόντους (23-18) στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γκίμπσον με τρίποντο έκανε το 28-25, με τον Πάλμερ να μειώνει σε 28-27. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ζάρας πέρασαν μπροστά με 28-32, ενώ ο Κακαρούδης δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους για τους Δραμινούς (28-39), οι οποίοι έλεγχαν το ματς. Ο Ζάρας έκανε το 29-41 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 31-43, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Ακεψεμαϊδη.

Μπροστά ο ΚΑΟΔ

Στην τρίτη περίοδο, ο Καλαϊτζίδης σημείωσε το 34-45, με τον Γκίμπσον να μειώνει σε 36-45, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 26ο λεπτό πέτυχε το 40-47 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μισέλ έκανε το 40-49 και ο Μαγκουνής στο 28' σημείωσε το 44-52. Ο Κυριακόπουλος με 2/2 βολές πέτυχε το 46-53, με τον Ζάρας που έκανε εξαιρετική εμφάνιση να σημειώνει το 46-55.

Ο Κυριακόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 52-57, αλλά και ο πάλι ο Ζάρας έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη (52-59). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 62-53.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Νίκος Λιακόπουλος με δύο εύστοχες βολές έφερε τον Πανελευσινιακό στο -4 (60-64), με τον Μισέλ να πετυχαίνει το 60-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τον Γιώργο Σκαραφίγκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Νίκος Λιακόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 63-70. Λιακόπουλος και πάλι σημείωσε το 69-73, ενώ ο Κυριακόπουλος μείωσε στον πόντο για τους γηπεδούχους με εύστοχο τρίποντο (72-73). Ο Ζάρας με δύο εύστοχες βολές έκανε το 72-75, με τον Μαγκουνή να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων (74-75). Το τελικό σκορ θα το διαμορφώσει ο Πάλμερ με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11(2), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10(2), Γκίμπσον 18(2), Μαγκουνής 8(1), Λιακόπουλος 13(1), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψεμαϊδης 5(1), Μπένας, Μισέλ 9, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 16(1), ντέιλ, Ζάρας 25(2), Ιωάννου, Πάλμερ 15.