2015-03-23 20:07:42
Φωτογραφία για ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΛΛΑ ΝΙΚΗ ΜΕ 72-62 ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΑΟΔ
Κακή εμφάνιση αλλά νίκη από τον ελλιπή Ολυμπιακό στην αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ, καθώς όσοι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να αγωνιστούν (και δεν είναι τραυματίες ή προφυλάσσονται) χωρίς να ανεβάσουν «στροφές» επιβλήθηκαν με 72-62 στο ΣΕΦ, ενόψει του κρίσιμου εντός έδρας αγώνα με την Αναντολού Εφές.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χωρίς να… φορτσάρουν ιδιαίτερα επικράτησαν των Δραμινών και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Εφές για τη 12η αγωνιστική του ΤΟΡ16 της Ευρωλίγκας.

Σε αυτό το ματς ο Έλληνας τεχνικός δεν είχε στη διάθεσή του τους Σπανούλη, Σλούκα, Τσαϊρέλη και Πέτγουεϊ.

Κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 13 πόντους, ενώ ο Λαφαγιέτ είχε 11 και ο Πρίντεζης 10.

Από την ομάδα του Κώστα Μέξα πρώτος σκόρερ ήταν ο Όντομ με 12 πόντους, με τους Ζάρα και Άτκινς να είχαν από 11 ο καθένας.

Στα καθαρά αγωνιστικά Οι απουσίες… απουσίες, αλλά η ποιότητα… ποιότητα
. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ξεφεύγοντας με επτά πόντους μέσα σε τρία λεπτά. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου... χαλάρωσαν, με τον ΚΑΟΔ να μαζεύει τη διαφορά στους 3. Η επίθεση των γηπεδούχων μπορεί να μην λειτουργούσε καλά, αλλά η άμυνα από την άλλη ήταν… υποδειγματική και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε με το υπέρ τους 19-14.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Χάντερ πήγε ξανά τη διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να φέρει τη διαφορά στο καλάθι περίπου στα μισά (21-19). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι και με απανωτά τρίποντα, ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (34-21), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 36-27.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μετρούσε μόλις ένα καλάθι σε τέσσερα λεπτά, με το σκορ να ήταν στο 38-31. Μάλιστα, ο ΚΑΟΔ μείωσε ακόμη περισσότερο (40-37), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο και πάλι –λίγο πριν τη λήξη- οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα μίνι... ξέσπασμα, μετατρέποντας το 44-41 σε 51-41.

Ο Λαφαγιέτ με το... «καλημέρα» του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε το 53-41, αλλά ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 53-47. Στη συνέχεια, ο Λοτζέσκι έδειξε διάθεση να… τελειώσει το παιχνίδι, καθώς με δικούς του πόντους πήγε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (62-49), περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Δραμινοί έμειναν από ενέργεια, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο ροζ φύλλο με το τελικό 72-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 51-41, 72-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4 (1/5δ., 2/2β., 4ρ., 1κλ. σε 20:53), Ντάνστον 8 (4/4δ., 4ρ., 1ασ., 1λ., 1κλ. σε 17:08), Ντάρντεν 9 (3/5δ., 1/3τρ., 3ρ., 2ασ., 2λ. σε 25:51), Παπαπέτρου (σε 4:53), Λαφαγέτ 11 (4/4δ., 0/2τρ., 3/4β., 4ασ., 2λ., 1κλ. σε 17:13), Λοτζέσκι 13 (2/4δ., 0/4τρ., 9/11β., 3ρ., 6ασ., 2λ., 1κλ. σε 31:59), Χριστοδούλου (σε 1:59), Πρίντεζης 10 (2/5δ., 1/3τρ., 3/3β., 6ρ., 1κλ. σε 25:47), Αγραβάνης (0/3τρ., 4ρ. σε 14:13), Μάντζαρης 8 (0/2δ., 2/6τρ., 2/2β., 2ασ., 4κλ. σε 23:37), Καββαδάς 2 (0/1δ., 2/2β., 1λ. σε 1:59), Κατσίβελης 7 (0/1δ., 2/4τρ., 1/1β., 1ασ., 1λ. σε 14:28)