2013-01-20 23:52:14
Φωτογραφία για ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ... ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Την ήττα στο τάι μπρέικ από τον Παναθηναϊκό γνώρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκες αν και προηγήθηκαν με 0-1 και 1-2 σετ, μέσα στο κλειστό της Κυψέλης, δεν κατάφεραν να νικήσουν τις αντιπάλους τους, έχασαν με 3-2 σετ και μαζί δύο βαθμούς που της απομάκρυναν τέσσερις πόντους από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκες πήραν από νωρίς προβάδισμα και όσο περνούσε η ώρα τη διαφορά, κατακτώντας τελικά το σετ.

Στο δεύτερο, τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου μπήκαν… με φόρα, αλλά οι "πράσινες" πήραν το προβάδισμα και ισοφάρισαν τελικά τα σετ.

Στις αρχές του τρίτου έγινε πραγματική... «μάχη», με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό που προηγήθηκε 2-1 μέσα στην Κυψέλη.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο καλά και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως τα λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν… ανατροπή στο σετ για το 2-2 των "πράσινων" και πλέον όλα κρίθηκαν στο tie break.

Ο Παναθηναϊκός πήρε… κεφάλι αεχικά αλλά με την Τένεβα να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός επέστρεψε προς στιγμήν... Το "τριφύλλι" πήρε τελικά τη νίκη στο πέμπτο σετ για το τελικό 3-2.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-27, 25-21, 15-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 26 (20/68 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Πέρεζ 7 (5/32 επ., 2 άσοι, 68% υπ.), Καββαδία 14 (7/10 επ., 7 μπλοκ), Νούσια 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.), Μυλωνά (λ., 90% υπ.), Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Τσατσούρη 1, Λιάγκη 1.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 11 (11/34 επ., 76% υπ.), Λούκοβιτς 13 (10/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τρατς 12 (7/14 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιακουμή 14 (8/18 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 18 (15/38 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ.), Κονόμη (λ., 66% υπ.), Κοσμά 5 (5/16 επ., 71% υπ.), Τέζα.