2013-01-27 19:14:08
Φωτογραφία για Τον κήδεψε
Χρειάστηκε να περάσουν 12 μήνες και 23 μέρες για να πανηγυρίσει η Σκόντα Ξάνθη μια εκτός έδρας νίκη. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ξάνθης σημειώθηκε πριν από ένα χρόνο, όταν στις 4/1/2012 επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο Στάδιο. Έφυγε νικήτρια από την Τούμπα με ένα γκολ του Ονουάτσι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους που διαμόρφωσε το τελικό 0-1.  Οι Ακρίτες τιμώρησαν τον υπερόπτη ΠΑΟΚ που προέρχονταν από το 6-0 επί της Καλλιθέας και παράλληλα τον έριξαν από την 2η θέση της βαθμολογίας μετά από πολλές αγωνιστικές. Ο αγώνας έγινε παρουσία του ομοσπονδιακού τεχνικού Φερνάντο Σάντος αλλά και του Ρομπέρτο Κάρλος. Ο Βραζιλιάνος που είναι τεχνικός διευθυντής στην Ανζί ήταν προσκεκλημένος του Τσιστιακόφ και παρακολούθησε την αναμέτρηση από την σουίτα του Ιβάν Σαββίδη που επίσης ήταν στο γήπεδο.  Με τον Σίλντεφελντ για πρώτη φορά στην ενδεκάδα και τον Σταφυλιδη αντι του Λίνο στο άκρο της άμυνας ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίωρο χωρίς όμως να χάσει την σπουδαία ευκαιρία με εξαίρεση κάποια σουτ έξω από την περιοχή
. Η Ξάνθη ισορρόπησε το ματς και απείλησε για πρώτη φορά με τον Ονουάτσι στο 31΄ ενώ οκτώ λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι μετά από την κεφαλιά του Μάνταλου. Στο 45΄ η Τούμπα πάγωσε όταν ο Ονουάτσι έπαιξε ωραία το ένα-δυο με τον Μαρίν και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Αυτό το γκολ έσπασε ένα αρνητικό σερί στα εκτός έδρας ματς για την Ξάνθη αφού είχε να σκοράρει από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Άντεξαν οι Ακρίτες και στο δεύτερο

Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τις ίδιες ενδεκάδες και με τον ΠΑΟΚ να παραμένει εγκλωβισμένο στην καλή άμυνα της Ξάνθης που είχε και την ψυχολογία υπέρ της ενώ δεν κλείστηκε πίσω πιέζοντας τον ΠΑΟΚ ψηλά. Παράλληλα όσο περνούσε η ώρα οι 8000 φίλοι του Δικεφάλου έχαναν την υπομονή τους και εκνευρίζονταν σε κάθε χαμένη μπαλιά.  Ντιέ, Μάρτινς και Μαρίν κρατούσαν την μπάλα ενώ στο 59' ο Φλίσκας αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Βασιλακάκης. Ο Δώνης στο 62΄ πέρασε τον Λίνο στη θέση του Σταφυλίδη και τον Γκαρσία στη θέση του Κάτσε καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στο χώρο του κέντρου. Η Ξάνθη συνέχισε να είναι πειθαρχημένη και να πιέζει ψηλά με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να αδυνατούν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 65' όταν ο Σαλπιγγίδης έκανε το γύρισμα και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε τη  μπάλα. Η μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 74΄ όταν ο Σαλπιγγίδης πήρε την κεφαλιά και πάνω στη γραμμή ο Μάρτινς απομάκρυνε τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ με Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη σε μια διπλή ευκαιρία.  Ο Δώνης έριξε και τον Φωτάκη στη θέση του Λάζαρ ενώ νωρίτερα ο Ουζουνίδης γέμισε το κέντρο  με τον Πρίττα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ξάνθη έδωσε χώρο στους γηπεδούχους με τον Ουζουνίδη να προχωρά και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή περνώντας τον Σολτάνι στη θέση του Σμιθ. Στο 84'  ο Λοντίγκιν έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του Φωτάκη με την Ξάνθη να απαντά με σουτ του Ονουάτσι που κόντραρε και πέρασε κόρνερ στο 86'. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά και έδωσε χώρους στην Ξάνθη ενώ οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αποδοκίμαζαν φωνάζοντας "βαριά βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα, όποιος δεν μπορεί να πάει στα μπουρδέλα". Με την ψυχολογία στο ναδιρ ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του και έμεινε για 3η αγωνιστική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Γιάχος έδειξε κίτρινες στους Ντιέ, Κάτσε, Μάρτινς, Κατσουράνη, Γούτα

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σταφυλίδης (62΄ Λίνο), Κατσικάς, Σίλντεφελντ, Σαλπιγγίδης, Λόρενς, Κωνσταντινίδης, Λάζαρ (80'  Φωτάκης), Κάτσε (62΄ Γκαρσία), Κατσουράνης, Αθανασιάδης

Ξάνθη: Λοντίγκιν, Μάνταλος (76΄ Πρίττας), Φλίσκας (59΄ Βασιλακάκης), Σμιθ (83΄ Σολτάνι), Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρίν, Ντιε, Ονουάτσι, Μάρτινς