2013-03-15 21:23:38
Φωτογραφία για ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζαλγκίρις Κάουνας 70-61
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας στη Μόσχα με 70-61 και πέτυχε την όγδοη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, ενώ παρέμεινε στο... κυνήγι της Εφές για την δεύτερη θέση.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Μόσχα με 70-61, σημειώνοντας την όγδοη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Λιθουανούς, όμως οι παίκτες του Χοάν Πλάθα αντέδρασαν. Παρόλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-12 για τους Ρώσους, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα μπροστά στο σκορ με 35-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα. Έτσι, το 30' έκλεισε με τις ΤΣΣΚΑ και Ζαλγκίρις στο 48-48. Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και αποσπάστηκαν με 61-53 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 70-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-26, 48-48, 70-61.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5(1), Μίτσοφ 6(1), Τζάκσον 9(3), Κρστιτς 9, Ουίμς 13(2), Έρτσεγκ 3(1), Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 9, Κριάπα 12(2), Παπαλουκάς 2(6ασ.).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): ΜακΓκραθ, Ν. Λαβρίνοβιτς 8, Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 2, Γιαβτόκας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 8, Λαφαγιέτ 11(3), Καουκένας 16(2), Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 8(1).