2013-08-17 20:14:51
Φωτογραφία για Λίβερπουλ- Στόουικ 1-0- «Καθάρισε» ο Μινιολέ
Με τον Σιμόν Μινιολέ να αποκρούει το πέναλτι (90') του Ουόλτερς η Λίπερπουλ πήρε την πρώτη της νίκη (1-0) σε πρεμιέρα πρωταθλήματος

Για πρώτη φορά ύστερα από τέσσερα χρόνια (2008) έκανε πρεμιέρα με νίκη η Λίβερπουλ καθώς επικράτησε με 1-0 της Στόουκ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιμόν Μινιολέ, ο οποίος έπιασε πέναλτι στο 90’.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε δύσκολα 1-0 της Στόουκ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Στάριτζ (37’). Στο 89’ ο Αγκερ, έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο πρώτος βοηθός υπέδειξε πέναλτι., με την Στόουκ να έχει μεγάλη ευκαιρία να κλέψει το βαθμό. Ωστόσο ο Μινιολέ είπε «όχι» στον Ουόλτερς στο 90ο λεπτό αλλά και στην δεύτερη προσπάθεια του Τζόουνς, κρατώντας την νίκη για την ομάδα του.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον, Χοσέ Ενρίκε, Τουρέ, Άγκερ, Τζέραρντ, Άσπας (72’ Στέρλινγκ), Κουτίνιο, Χέντερσον, Λούκας, Στάριτζ.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Πίετερς, Χουτ, Σόουκρος, Κάμερον, Γουίλαν (64’ Άνταμ), Γουίλσον, Νζονζί, Ουόλτερς, Κράουτς (81’ Τζόουνς), Εθέρινγκτον (63’ Πέναντ).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-0 την Κάρντιφ, ενώ Νόριτς και Εβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Η Φούλαμ επικράτησε εκτός έδρας 1-0 επί της Σάντερλαντ, με τον Καραγκούνη να περνάει στον αγώνα στο 65ο λεπτό. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Σαουθάμπτον εναντίον της Γουέστ Μπρομ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου (17/08):

Αρσεναλ- Αστον Βίλαν  1-3, Γουέστ Μπρον- Σαουθάμπτον 0-1, Γουέστ Χαμ- Κάρντιφ 2-0, Νόριτς – Εβερτον 2-2, Σάντερλαντ- Φούλαμ 0-1 και Σουόνσι- Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)

Η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή (18/08) με τα παιχνίδια Κρίσταλ Πάλας- Τότεναμ (15:30) κα ιΤσέλσι- Χαλ (18:00), ενώ ολοκληρώνεται την Δευτέρα (19/08) με το παιχνίδι Μάνστεστερ Σίτι- Νιουκάστλ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  Αστον Βίλα, Γουέστ Χαμ, Φούλαμ, Λίβερπουλ και Σαουθάμπτον 3, Εβερτον και Νόριτς 1, Τσέλσι, Μάνστεστερ Σίτι, Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ, Νιουκάστλ, Τότεναμ, Κρίσταλ Πάλας, Χαλ, Σουόνσι, Σάντερλαντ, Στόουκ, Γουέστ Μπρομ, Αρσεναλ, Κάρντιφ 0