2013-09-05 21:18:32
Φωτογραφία για Πολωνία-Τσεχία 68-69
Η Πολωνία έχασε δικό της παιχνίδι και η Τσεχία με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος και τρίποντο του Μπάρτον "έκλεψαν" τη νίκη με σκορ 69-68

Η αντεπίθεση της αντεπίθεσης έγινε στο Πολωνία-Τσεχία. Ο Μπάρτον που ήταν μοιραίος στο ματς της πρεμιέρας με αντίπαλο τη Σλοβενία, πέτυχε το νικητήριο τρίποντο για την Τσεχία, γράφοντας το τελικό 69-68 επί της Πολωνίας.

Οι Τσέχοι γύρισαν το παιχνίδι από το -8 (66-58), μόλις δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη κι ενώ οι Πολωνοί είχαν τρέξει σερί 13-0 μετατρέποντας το 53-58 σε 66-58.

Ο πρωταγωνιστής

Η συγκομιδή των 23 πόντων για τον Γιαν Βέσελι ήταν καθοριστική για την Τσεχία. Ο 23χρονος πάουερ φόργουορντ είχε 9/17 δίποντα, 5/6 βολές και 23 πόντους, ενώ έκανε νταμπλ νταμπλ έχοντας και 14 ριμπάουντ. Είχε επίσης 2 ασίστ, 0 λάθη και 4 κλεψίματα.

Ο αριθμός της ημέρας

Το 18,2% των Τσέχων στα τρίποντα. Οι Τσέχοι πέτυχαν το δεύτερο εύστοχο σουτ τριών πόντων στο τέλος με τον Μπάρτον κι απέδειξαν πως ακόμα κι αν μία ομάδα είναι απελπιστικά άστοχη ποτέ δεν δεν θα πρέπει να διαστάσει να σουτάρει, όταν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Στο κρύο αίμα του Μπάρτον. Πήρε την μπάλα, σούταρε έξω από τα 6.75μ. και έγραψε το τελικό 68-69 κι ενώ είχε 1/3 μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο αγώνας

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τρίλεπτο (7-5), η Πολωνία έτρεξε στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Τσέχων και προηγήθηκε με 17-7, πριν κλείσει το δεκάλεπτο (25-12) με δύο εύστοχα τρίποντα των Βατσίνσκι και Ιγκνέρσκι. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 14 (29-15), ωστόσο στη συνέχεια οι Τσέχοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης μειώνοντας σε 38-34 με τη λήξη του ημιχρόνου παρά το μηδενικό τους ποσοστό έξω από τα 6.75μ. (0%).

Κλείνοντας στην άμυνα της, η Τσεχία άρχισε να ροκανίζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και αφού πρώτα ισοφάρισε (46-46), ο Πούμπρλα της έδωσε το προβάδισμα (47-50). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (53-58), όμως οι Πολωνοί απάντησαν με σερί 13-0 και στο 37' έγραψαν το 66-58, νομίζοντας πως... καθάρισαν το παιχνίδι. Δεν ήταν όμως έτσι... Ο Μπάρτον με τρίποντο έγραψε το τελικό 69-68 και το πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 38-34, 49-50, 68-69

Πολωνία (Μπάουερμαν): Κελάτι 10, Λάμπε 14(1), Κιλίνσκι, Ζαμοίσκι, Πόνιτκα 4, Ιγκνέρσκι 17(3), Βατσίνσκι 9(1), Γκόρτατ 5, Χρίτσανιουκ 2, Κόζαρεκ 7(1).

Τσεχία (Μπουντίνκσι): Μπέντα 6, Μπάλβιν, Πούμπρλα 8, Χρούμπαν 5, Σατοράνσκι 10, Γουέλς 7, Χούσκα, Μπάρτον 10(2), Γιέλινεκ, Βέσελι 23.

Γερμανία-Βέλγιο 73-77(63-63)