2013-09-13 20:37:05
Φωτογραφία για Λιθουανία-Βέλγιο 86-67
Επίδειξη δύναμης έκανε η Λιθουανία η οποία διέσυρε το Βέλγιο με σκορ 86-67 και έφτασε την τρίτη της νίκη στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την πρόκριση στην 8άδα

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε η Λιθουανία να κάμψει την αντίσταση του Βελγίου, νικώντας με σκορ 86-67 για την 2η αγωνιστική της β' φάσης.

Πλέον, η Λιθουανία ουσιαστικά βρίσκεται στην 8άδα, έχοντας φτάσει τις 3 νίκες στον Ε' όμιλο της διοργάνωσης.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο άσος των Τορόντο Ράπτορς, Γιόνας Βαλαντσιούνας ο οποίος έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Σταμάτησε στους 12 πόντους και τα 10 ριμπάουντ σε μόλις 12,5 λεπτά που αγωνίστηκε

Ο αριθμός της ημέρας

Τα 6/10 τρίποντα του Βελγίου είναι ένας αριθμός που αν μη τι άλλο προκαλεί ενδιαφέρον. Τελείωσε το παιχνίδι με 60% έξω από τα 6.75μ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στη β' περίοδο, όταν και οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα επιμέρους 26-9 και "καθάρισαν" τον αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.

Ο αγώνας

Το Βέλγιο πέρασε μπροστά με 12-11 στο 8', ωστόσο η Λιθουανία απάντησε με σερί 7-0 και ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Έκτοτε δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κι έτρεξε ένα επιμέρους 26-9, πηγαίνοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Το 31-21 το μετέτρεψε σε 44-21 χάρη σε ένα 13-0 από τους Κουζμίνσκας και Κλέιζα.

Το Βέλγιο πέταξε λευκή πετσέτα και και η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (57-27) στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το δεκάλεπτο βρήκε την Λιθουανία στο +34 (69-35). Το μόνο που κατάφερε το Βέλγιο ήταν να μειώσει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα την διαφορά, τρέχοντας ένα επιμέρους 32-17 στο δ' δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-21, 69-35, 86-67

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 13, Καλνιέτις 2, Κουζμίνσκας 12, Λαβρίνοβιτς Ντ. 5, Μασιούλις 9, Ντελινινκάιτις 8, Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 2, Πόσιους 2, Βαλανσιούνας 12, Γιαφτόκας 5.

Βέλγιο (Καστέλς): Μόορς 3, Βαν Ρόσομ 6, Μπέγκιν 8, Ερβέλ 10, Τάμπου 15, Σέρον 4, Μούγια, Μουκούμπου 3, Ντε Ζέου 2, Μάσοτ 6, Ντρίσεν 9.

Καζλάουσκας: "Κοντρολάραμε το παιχνίδι"

Ο Γιόνας Καζλάουσκας μίλησε για τη νίκη της ομάδας του κόντρα στο Βέλγιο: "Ξεκινήσαμε το παιχνίδι από την άμυνα, χάσαμε κάποια αμαρκάριστα σουτ, αλλά ξέραμε ότι αν συνεχίζαμε να παίζουμε έτσι στην άμυνα το σκοράρισμα θα ερχόταν. Και αυτό έγινε. Γενικά κοντρολάραμε το παιχνίδι για 35 λεπτά, όμως δεν γίνεται να παίζουμε το μπάσκετ που παίξαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα".