2013-10-26 21:28:44
Φωτογραφία για Πανελευσινιακός-Ηλυσιακός 73-58
Ο Πανελευσινιακός πανηγύρισε την πρώτη νίκη, στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ: το 73-58 επί του Ηλυσιακού.

Ο Πανελευσινιακός είχε περισσότερες λύσεις, μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση και εν τέλει μεγαλύτερη θέληση να πάρει αυτό το ματς, όπως αποδεικνύουν όλοι οι αριθμοί του 73-58 επί του Ηλυσιακού.

O πρωταγωνιστής

Ο Μουχαμάντ Φαγιέ ανέλαβε το πρώτο μισό (9π.-11 ριμπ.) και ο Ρομπ Τζόουνς τη συνέχεια, για να τελειώσει με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε τις 7 ασίστ του Μανώλη Παπαμακάριου ή τους 9 π., με τα 7 ριμπ. και τις 4 ασίστ του Αντώνη Μάντζαρη.

Ο αριθμός του αγώνα

Το κατ εξοχήν στοιχείο που αποδεικνύει τη θέληση, πέραν της άμυνας (και οι 58 πόντοι του Ηλυσιακού λένε πολλά), είναι τα ριμπάουντ. Ο Πανελευσινιακός άρπαξε 34 αμ. και 15 επ. έναντι των 24-8 των Ιλισιωτών, που είχαν 9 ασίστ, με τους γηπεδούχους να μοιράζουν 17.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις έμπροσθεν (στο 28-27 ο Νίκου σκόραρε πέντε σερί πόντους και στο 34-32 οι Μάντζαρης και Τζόουνς απομάκρυναν εκ νέου την παρέα τους, πριν ο Μαγκουνής μετρήσει 7 διαδοχικούς πόντους, για το 55-42 στο τέλος της τρίτης περιόδου) και ήταν πολύ πιο "δεμένοι" από τους αντιπάλους τους, στα όπισθεν (τελείωσαν με 7 κλεψίματα).

Ο αγώνας

Στην εκκίνηση του ματς, οι ομάδες... περπατούσαν χέρι χέρι, με τα τρίποντα της Ελευσίνας (4/6 έναντι του 0/1 του Ηλυσιακού, που είχε και πέντε λάθη) να κάνουν τη διαφορά. Με κάρφωμα του Φαγιέ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-11, στο 8', ο Λιόγας κάλεσε τάιμ άουτ, οι παίκτες του αντέδρασαν (17-15), με τους Νίκου, Τζόουνς και Ρος να δίνουν λύσεις στην ομάδα του Σκαραφίγκα έως το 24-16 (10').

Οι Ιλισιώτες ξεκίνησαν τη β' περίοδο, με επί μέρους 4-11 (28-27, 14'), για να κάνει και πάλι ένα βήμα μπροστά ο Νίκου και να δώσει πέντε διαδοχικούς πόντους (33-27, 16'). Ο Αντερσον (είχε 12 π. έως την ανάπαυλα) κρατούσε την παρέα του κοντά στο σκορ (34-32, 17'), αλλά και πάλι η ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 συνετέλεσε ως προς το 39-32 του ημιχρόνου (ο Πανελευσινιακός είχε 3/4 και ο Ηλυσιακός 1/7 στη συγκεκριμένη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 4/10 διπ., έναντι του 1/5 των οικοδεσποτών). Συνολικά στο πρώτο μισό, ο Ηλυσιακός είχε μόλις 4 ασίστ και 8 λάθη, έναντι των 10 ασίστ -ο Παπαμακάριος είχε ήδη 5 και ο Μάντζαρης 4- και των 6 λαθών της Ελευσίνας που ωστόσο, είχε και 6/24 διπ. (vs. 11/22 των... άλλων, που από τα 6.75 περιορίστηκαν στα 2/8). Ο έλεγχος των ριμπάουντ άνηκε σε αυτούς που προηγούνταν (14 αμ.-9 επ. vs. 15 αμ.-5 επ.).

Όταν ο Φαγιέ έκανε 9 τους πόντους του (είχε ήδη 10 ριμπ.), ο Πανελευσινιακός έφτασε για πρώτη φορά στη διψήφια διαφορά (48-38, 15.30''), με τους γηπεδούχους να παραμένουν σταθερά επαρκείς στην άμυνα και τον Μαγκουνή να σκοράρει 7 σερί πόντους (ο Τζόουνς ήταν ο... τροφοδότης του), έως το 55-42, ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η Ελευσίνα είχε φτάσει τα 7 κλεψίματα (4/8 διπ., 2/6 τριπ.) και ο Ηλυσιακός μόλις μια ασίστ (0/5 τριπ., 5/10 διπ.), σε αυτό το διάστημα.

Στην τελευταία πράξη δεν άλλαξε κάτι, ικανό να κάνει τη διαφορά στη γενικότερη εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς, γιατί είχαν περισσότερες λύσεις (και γιατί ήταν παντού, με τα 12-4 ριμπάουντ της περιόδου να είναι άκρως ενδεικτικά -οι Ιλισιώτες είχαν 4-0). Για αυτό και το 63-51, δεν είχε συνέχεια. Τουναντίον, είχε αντίδραση για την Ελευσίνα (επί μέρους 8-1 για το 71-52, στο 36.10''), που ήταν συνεπής έως το φινάλε (73-58)

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 15-16, 16-10, 18-16

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 9, Παπαμακάριος 5 (7 ασίστ), Ρος 13 (6 ριμπ.), Τζόουνς 15 (11 ριμπ.), Μαγκουνής 7, Φαγιέ 9 (11 ριμπ.), Μελισσαράτος, Τέρνερ 6 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 9 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Αβραμίδης.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Αντωνάκης, Σμιθ, Χατζής 4, Ζούμπος, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 14π.-8 ριμπ., Ιωάννου, Τζουγκαράκης, ΕμΜποντζ 10 (6 ριμπ.), Αντερσον 21 (6 ριμπ.)

Πηγή:sport24.gr
Άρης-Νέα Κηφισιά 67-65