2013-10-30 23:08:13
Φωτογραφία για Λιέτουβος Ρίτας-Λαμποράλ Κούτσα 64-85
Σαν σίφουνας πέρασε η Λαμποράλ Κούτσα από το Βίλνιους, καθώς επικράτησε με 64-85 της Λιέτουβος Ρίτας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μίλκο Μπιέλιτσα!

Υπέγραψε συμβόλαιο με την ομάδα της Βιτόρια πριν από μερικά 24ωρα, με σκοπό να "γεμίσει" τον πάγκο της και να καλύψει τα κενά που εμφανίστηκαν μετά τους τραυματισμούς βασικών παικτών. Παρόλα αυτά, ο Μίλκο Μπιέλιτσα έμοιαζε με... "παλιό" και ήταν η αποκάλυση της Λαμποράλ Κούτσα στο Βίλνιους.

Ο έμπειρος φόργουορντ έκανε σπουδαία εμφάνιση, έπαιξε μόλις 13:38, όμως πρόλαβε να πετύχει 16 πόντους με 5/7 δίποντα και 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 κόψιμο! Ο Αντρές Νοτσιόνι ήταν και πάλι πληθωρικός (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 κόψιμο σε 34 λεπτά), ενώ ο επίσης "νέος" στην ομάδα Ρίμας Καουκένας πρόσθεσε 10 πόντους σε κάτι λιγότερο από 23 λεπτά.

Κορυφαίος της Λιέτουβος ήταν ο Ομάρ Κουκ (13 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 9 ασίστ και 3 λάθη σε 32 λεπτά), την ώρα που ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους έμενε στους 14 με 4/10 τρίποντα και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης στα 4 ριμπάουντ και το 1 κόψιμο σε περίπου 9 λεπτά συμμετοχής.

Οι Βάσκοι έδωσαν από την αρχή τον ρυθμό τους στο ματς, έκαναν το 16-19 με τους Χοτζ - Νοτσιόνι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-25). Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Ομάρ Κουκ που μοίραζε ασίστ κατά ριπάς έμεναν κοντά στο σκορ, όμως βρέθηκαν πίσω με 4 πόντους (41-45) στο ημίχρονο. Ο Νοτσιόνι έκανε σπουδαία δουλειά για την Λαμποράλ, ο Κουκ είχε φτάσει ήδη τις 8 ασίστ, όμως οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον τρόπο με τον οποίο έφτανε στο καλάθι η ομάδα του Σκαριόλο.

Η Λαμποράλ διατήρησε ένα προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο, μέχρι να πάρει φωτιά ο Μπιέλιτσα και να πετύχει διαδοχικά καλάθια διαλύοντας την αντίπαλη άμυνα. Ο έμπειρος φοργουορντ έκανε το 54-64, το 54-66 και το 54-68, με αποτέλεσμα να "παγώσει" το γήπεδο και το παιχνίδι της Λιέτουβος που έβλεπε το ματς να γλιστράει οριστικά από χέρια της. Κάτι που όντως έγινε, καθώς η διαφορά συνέχιζε να μεγαλώνει και να παίρνει διαστάσεις θριάμβου για την ψυχωμένη και εντελώς διαφορετική σε σχέση με το ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Πηγή:sport24.gr