2013-11-09 17:56:02
Φωτογραφία για ΚΟΡΙΤΣΙΑ... 4Χ4! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ Θ. 3-0 ΣΕΤ
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο Ρέντη και έκανε το 4Χ4 στην Α1 βόλεϊ Γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες έκαναν επίδειξη δύναμης στα δύο πρώτα σετ, δυσκολεύτηκαν μόνο στο τρίτο αλλά τελικά πήραν ακόμα μια νίκη και το τρίποντο, πριν πάνε σε μία εβδομάδα να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό για την 6η αγωνιστική.

Οι νταμπλούχες και σε αυτό το ματς πίεσαν από το ξεκίνημα με το σερβίς τους την υποδοχή των φιλοξενούμενων (12 άσοι), όρθωσαν μπλοκ για να σταματήσουν 11 φορές τις «κυανόλευκες» και είχαν πολύ καλή απόδοση και στην επίθεση.

Τα δύο πρώτα σετ ήταν μονόλογος για τα κορίτσια του Νικολάκη, καθώς από το ξεκίνημα πήραν διαφορές που δεν μπορούσε να καλύψει ο Ηρακλής. Μάλιστα, για να φτάσουν στο 1-0 έκαναν σερί 7-0 με την Κις στο σερβίς, ενώ στο δεύτερο σερί 5-0 με την Κοσμά στην τελική γραμμή να σημειώνει δύο διαδοχικούς άσους για το 25-12!

Ο Ηρακλής ρίσκαρε στο τρίτο σετ και του βγήκε. Βελτίωσε κατά πολύ την υποδοχή του και έβγαλε επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, ενώ χάλασε και την πρώτη μπάλα του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να πάρει μικρό προβάδισμα στο σετ (1-4, 7-8). Ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 9-8 όμως και πάλι ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα, 10-13 με σερί 4-0.

Οι ερυθρόλευκες αξιοποίησαν το σερβίς και το μπλοκ τους για να ξαναπάρουν τον έλεγχο του σετ, χωρίς όμως να κατορθώσουν να διατηρήσουν τη διαφορά: το 19-16 έγινε 19-19, το 22-19 έγινε 22-21 και το 24-22, 24-24 από άουτ επίθεση της Κοσμά. Η διεθνής ακραία, ωστόσο, πήρε... ρεβάνς, πετυχαίνοντας με επίθεση το 25-24 και με πολύ καλό σερβίς έδωσε την ευκαιρία στη Μονζόνι να κάνει το 26-24.

Τα σετ : 25-9, 25-12, 26-24