2014-03-07 00:05:57
Φωτογραφία για Παρτιζάν Βελιγραδίου-Μπάγερν Μονάχου 70-55
Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν ο αγώνας στο Βελιγράδι, καθώς η Παρτίζαν δεν έδωσε δικαιώματα και κέρδισε εύκολα με 70-55.

Σε μονόλογο μετέτρεψε το παιχνίδι με την Μπάγερν η Παρτίζαν, η οποία επιβάλοντας τον νόμο της από την αρχή έδωσε χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη της με 70-55. Οι Βαυαροί πλήρωσαν τα πολλά λάθη (17), την κακή επιθετική τους ημέρα και την μετριότατη εμφάνιση του Ντιλέινι.

Στην αντίπερα όχθη οι Σέρβοι είχαν σε τρομερή ημέρα τους Κίνσεϊ και Πάβλοβιτς που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 21 πόντους.

Ο αγώνας

Με τον Σάσα Πάβλοβιτς να παίζει σαν να είναι χρόνια στην Παρτίζαν οι Σέρβοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι χτίζοντας με το... καλημέρα διψήφια διαφορά (17-5 στο 6'). Στην αντίπερα όχθη η Μπάγερν έμοιαζε αιφνιδιασμένη και σε συνδυασμό με την αφλογιστία στα δίποντα (0/4) δεν άργησε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Η κατάσταση δεν άλλαξε πολύ έπειτα από 10 λεπτά παιχνιδιού με αποτέλεσμα η περίοδος να λήξει στο 19-9 (στο 10').

Οι φωνές του Πέσιτς και η μείωση ταχύτητας από πλευράς Πάβλοβιτς βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 21-15 (στο 12'). Μούσλι και Κίνσεϊ βλέποντας τους Βαυαρούς να επιστρέφουν ανέβασαν στροφές επιθετικά κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (29-17 στο 15'). Η φτωχή επιθετική συγκομιδή, τα πολλά λάθη (10 έναντι 3) και η έλλειψη ενός παίκτη που θα πάρει πάνω του την Μπάγερν επέτρεψε στους παίκτες του Βουγιόσεβιτς να κλείσουν το ημίχρονο στο +16 έπειτα από κερδισμένο φάουλ του Κίνσεϊ σε νεκρό χρόνο (44-28 στο 20').

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ρόμπιν Μπένζινγκ να τρέχει ένα προσωπικό σερί 5-0 (44-33 στο 21'), όμως η σερβική απάντηση δεν άργησε να έρθει. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 κάτι που αποκατέστησε την τάξη (51-35 στο 23'). Με το χρονόμετρο να δείχνει 4.24' πριν το τέλος του δεκαλέπτου και με το σκορ στο 51-39 ο αγώνας διακόπηκε για περίπου ένα δεκάλεπτο εξαιτίας ενός προβλήματος στο ταμπλό. Η επανεκκίνηση του αγώνα δεν ήταν αρκετή να αλλάξει τις ισορροπίες, καθώς η Παρτίζαν δεν εφησύχαζε (57-41 στο 28'). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-45 κάτι που δεν άφηνε πολλές ελπίδες στους φιλοξενούμενους (στο 30').

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Παρτίζαν έπαιζε όσο χρειαζόταν για να μην "αυτοκτονήσει", ενώ η Μπάγερν έκανε συντήρηση δυνάμεων. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Γερμανοί στα πρώτα 5,5 λεπτά του δεκαλέπτου δεν είχε πετύχει ούτε έναν πόντο (62-45 στο 35')!!!