2012-04-25 09:14:53
Φωτογραφία για Ολυμπιακός - Πανιώνιος 83-67
Ολυμπιακός - Πανιώνιος 83-67

24/4/012

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Πανιώνιο με 83-67,στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης των playoffs του Πρωταθλήματος. Σπανούλης, Ντόρσεϊ και Πρίντεζης έκαναν τη διαφορά.

Για το πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης των playoffs του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 83-67 τον Πανιώνιο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν από τους κυανέρυθρους στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται "σκληρά καρύδια", αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν και έκαναν την διαφορά, χάρη στην άμυνα τους και στον ρυθμό που βρήκαν στην επίθεση, αναγκάζοντας, παράλληλα, τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε μπόλικα λάθη. Δεν εντυπωσίασαν, πάντως, οι Πειραιώτες, καθώς σε κάποια σημεία του αγώνα παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης και έπαιξαν όσο έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να "καθαρίσουν" το ματς.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δοκίμασε διάφορα συστήματα, τακτικές και πεντάδες στο παιχνίδι του, με τον Ολυμπιακό να παίρνει σκορ κυρίως από ατομικές προσπάθειες, καθώς οι ερυθρόλευκοι μέτρησαν μόλις 13 ασίστ στο παιχνίδι, ενώ δεν έλειψαν και τα μπόλικα λάθη (16) από την στατιστική τους. Κέρδισαν (κυρίως στην επανάληψη) την μάχη με τα ριμπάουντ (34-32), ενώ έδειχναν και "μουδιασμένοι" από την γραμμή των βολών (21/32). Κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο ματς ήταν ο "δυναμίτης" σε άμυνα και επίθεση, Κάιλ Χάινς (8π, 4ρ, 3κ, 2κλ), έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τον Σπανούλη, ο οποίος έδωσε ώθηση στα κρίσιμα σημεία (13π, 3ασ), τον Ντόρσεϊ που προσέφερε ενέργεια (13π, 7ρ, 2κλ), τον θετικό Γκετσεβίτσιους (10π, 2/3τρ, 2κλ, 3ρ), τον πολύτιμο στην επίθεση Πρίντεζη (12π), ενώ βοήθησε στο οργανωτικό κομμάτι με 4 υπέροχες ασίστ ο Σλούκας. Αρνητικός ο Παπανικολάου.

Ισορροπημένο ματς με εντυπωσιακό Πανιώνιο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματςι έχοντας στην βασική του πεντάδα του Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ. Οι ερυθρόλευκοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού επιδίωξαν να κάνουν επιθέσεις επιχειρώντας να πάρουν σκορ με πόντους κοντά στο καλάθι. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν αρχικά με 4-0, αλλά στη συνέχεια ο Πανιώνιος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Κις (6-7). Ο αρχηγός με έμμεσο τρίποντο έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ στους Πειραιώτες (11-12), με τον Ξανθόπουλο, όμως, να φέρνει την ομάδα του στο +6 (11-17), με ένα απίστευτο τρίποντο στο 5'.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπαιζε καλό μπάσκετ και δυσκόλευε τους ερυθρόλευκους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με προσωπικές ενέργειες με τους Σπανούλη-Ντόρσεϊ, μειώνοντας στο καλάθι (15-17). Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, όντας απόλυτα εύστοχοι κοντά στο καλάθι (6/6δ) και το γεγονός αυτό τους έδινε αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία. Προς το τέλος του δεκαλέπτου, όμως, οι προσπάθειες τους βρήκαν... σίδερο, με τους Πειραιώτες να βελτιώνονται στην άμυνα και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, σημειώνοντας ένα σερί 5-0, χάρη στους Ντόρσεϊ-Κέσελ, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 20-19. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τρίποντο του Κις (20-23), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Μάρκο, φέρνοντας το ματς στα ίσα (23-23) στο 10', σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

"Σκληρό" καρύδι ο Πανιώνιος, αλλά στο τέλος Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και πήρε το προβάδισμα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε νέα πρόσωπα στην πεντάδα του (Λο, Γκετσεβίτσιους, Κέσελ, Άντιτς, Χάινς), έχοντας την διάθεση να παίξει σοβαρή άμυνα. Ο Πανιώνιος, όμως, έβρισκε λύσεις στην επίθεση, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 25-27. Ο "καυτός" Άντιτς σκόραρε από μακριά, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να φωνάζει στους παίκτες του ώστε να βελτιωθούν στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, αλλά ο Νάντζφεϊ βρήκε και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι (27-29). Σε εκείνο το σημείο ο Ντούντα πέρασε και πάλι στο ματς τους Σπανούλη-Παπανικολάου (αντί των Γκετσεβίτσιους-Κέσελ), με τον Πέρο να προσφέρει θέαμα με ένα επιβλητικό κάρφωμα (29-29). Ο Πανιώνιος, όμως, έδειχνε "σκληρό καρύδι", καθώς αγωνιζόταν μυαλωμένα και με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του, καταφέρνοντας και πάλι να φτάσει στο +4 (29-33) με τον Μπάρλο στον αιφνιδιασμό.

Ο Σπανούλης απάντησε με βολές, "γράφοντας" το 31-33 στο 15', με τους Πειραιώτες στη συνέχεια να αναλώνονται σε μπόλικα λάθη και να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Στη συνέχεια ο Ίβκοβιτς επέλεξε να παίξει με τρία γκαρντ (Σλούκα, Μάντζαρη, Γκετσεβίτσιους), έχοντας για ψηλούς τους Πρίντεζη-Ντόρσεϊ, ψάχνοντας για ρυθμό και αντίδραση. Οι κυανέρυθροι πίεζαν στην άμυνα, παίζοντας "σκληρά", με αποτέλεσμα να χρεωθούν με φάουλ και να στείλουν τους Πειραιώτες στην γραμμή, με τους Ντόρσεϊ-Πρίντεζη, όμως, να είναι άστοχοι και το σκορ να έχει φτάσει στο 34-45 στο 18'. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει "σφυγμό". Ο Σλούκας συνεργάστηκε άψογα με τον Ντόρσεϊ, με τον Αμερικανό να καρφώνει με μανία την μπάλα στο καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης με μία γρήγορη ενέργεια κοντά στο καλάθι, έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (38-35) Τελικά, οι ερυθρόλευκοι στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια, όντας στο +4 (42-38), χάρη στο αποφασιστικό μπάσιμο του Σλούκα και στο κάρφωμα στην εκπνοή από τον "Πριντ", με τους γηπεδούχους να βρίσκουν, επιτέλους, ρυθμό, μετρώντας ένα επί μέρους σκορ 9-3.

Έκαναν την διαφορά οι Χάινς και Σπανούλης

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Λο, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς, αλλά ο Πανιώνιος ήταν καλός στην άμυνα, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν λάθη και τους κυανέρυθρους να παίρνουν (και πάλι) το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο τρίποντο του Κις (42-43). Ο Πανιώνιος έπαιζε "ξύλο" στην άμυνα, κάνοντας πολλά "σκληρά" φάουλ, είτε πάνω στον Σπανούλη, είτε πάνω στον Χάινς, με τον εντυπωσιακό Αμερικανό σέντερ, πάντως, να δίνει και πάλι κεφάλι στο σκορ στους ερυθρόλευκους με 47-43, χάρη σε πέντε σερί προσωπικούς του πόντους. Παρά το τρίποντο του Ντίμπλερ οι Σπανούλης-Άντιτς βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι με ντράιβ, ανεβάζοντας την διαφορά στο +6 (51-45) στο 24', με τους ερυθρόλευκους να βγάζουν άμυνες και να μαζεύουν τα ριμπάουντ.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, ο οποίος πρώτα με ένα εντυπωσιακό αριστερό ντράιβ άφησε την μπάλα στο καλάθι, ενώ στη συνέχεια στον αιφνιδιασμό έδωσε υπέροχη ασίστ στον Πρίντεζη, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο, με το Λο να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (58-49) στο 27'. Ο Ολυμπιακός, πλέον, είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, είχε λύσεις στην επίθεση, έπαιζε καλή άμυνα απέναντι στον Πανιώνιο, αναγκάζοντας τον να κάνει λάθη, δείχνοντας την διάθεση να "κλειδώσει" το ματς, με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό (+12) με τον Γκετσεβίτσιους (61-49), ενώ στη συνέχεια έφτασε και στο +14 (63-49) με τον Ντόρσεϊ. Με τρίποντο του Λιθουανού γκαρντ, μάλιστα, ο Ολυμπιακός "γιγάντωσε" το προβάδισμα του στο +16 (67-51), με τον Ντίμπλερ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες με σκορ 67-54.

Ξεκίνησε το... show-time με μαέστρο τον Σλούκα

Στη τελευταία περίοδο ξεκίνησε το... show-time για τον Ολυμπιακό, με τον Γκετσεβίτσιους να "εκτελεί" από την περιφέρεια στον αιφνιδιασμό, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας έδωσε μία αριστουργηματική ασίστ στον Ντόρσεϊ, ο οποίος κάρφωσε στον αέρα, σε μία θεαματική φάση, ανεβάζοντας την διαφορά στο +18 (72-54) στο 32'. Ο Σλούκας συνέχιζε να οργανώνει με μαεστρία το παιχνίδι των ερυθρολεύκων, δίνοντας μία ακόμη πάσα, αυτή την φορά στον Πρίντεζη, με τους Πειραιώτες να τρέχουν στο γήπεδο και να βγάζουν αιφνιδιασμούς, παίζοντας, πλέον, περισσότερο απελευθερωμένα, με την διαφορά να βρίσκεται στο +15 (74-59) στο 35'.

Ο Άντιτς με τρίποντο "έγραψε" το 77-62, έχοντας δίπλα του στο παρκέ τους Λο, Γκετσεβίτσιους, Σπανούλη και Χάινς, με τον Ίβκοβιτς να επιλέγει ξανά να δοκιμάσει σχήμα με τρία γκαρντ, κρατώντας στον "πάγο" τον Παπανικολάου στον πάγκο του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο, ολίγον, χαλάρωσαν, με τον Ιωάννου να μειώνει σε 77-67, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός, όμως, αμέσως, σοβαρεύτηκε και πάλι στην άμυνα και διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα έως το τέλος. Ο Ντούντα στη συνέχεια έδωσε για πρώτη φορά στο ματς χρόνο συμμετοχής στον Γλυνιαδάκη, επανέφερε τον Παπανικολάου, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να βρίσκει νικητές τους ερυθρόλευκους με σκορ 83-67, οι οποίοι  και έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67.

Ανά περίοδο: 23-23, 19-15, 25-16, 13-13.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2.

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8(1), Κις 14(2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17(2), Καββαδάς 6, Ιωάννου 5(1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7(1), Παραγιός, Μπάρλος 6.