2015-08-23 23:59:02
Φωτογραφία για Με το δεξί ο Ολυμπιακός, χωρίς να ιδρώσει
Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του στην Superleague για τη σεζόν 2015-16. Οι «ερυθρόλευκοι» δίχως να φορτσάρουν επικράτησαν με 3-0 του Πανιωνίου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ξεκίνησαν νικηφόρα τις επίσημες υποχρεώσεις τους. Με αρκετά από τα νέα του πρόσωπα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του αγώνα θέλησε να βγάλει πάνω στο χορτάρι όλα εκείνα που ζητά ο Μάρκο Σίλβα. Δηλαδή ταχύτητα, κατοχή και επιθετικότητα. Ο Κώστας Φορτούνης στο 25ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους (στο ξεκίνημα της φάσης, πριν από τη σέντρα του Ντουρμάζ στον σκόρερ, η μπάλα φαίνεται να βρίσκει το χέρι του Σουηδού. Στη συνέχεια, χέρι φαίνεται να υπάρχει και στο κοντρόλ του σκόρερ των γηπεδούχων),  ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Ανδρέας Μπουχαλάκης (72’) και Ματιέ Ντοσεβί (90’+1) στην επανάληψη του παιχνιδιού. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φορτούνης ο οποίος πέτυχε ένα γκολ ενώ συμμετείχε και στις περισσότερες ευκαιρίες που δημιούργησαν στο ματς, οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Σίλβα. Ντεμπούτο με την φανέλα των νταμπλούχων έκανε και ο Σεμπά ο οποίος πήρε τη θέση του Φελίπε Πάρντο.