2012-05-11 20:14:35
Φωτογραφία για Τον έσφαξαν οι ...Αρκουδιάρηδες!
Μόνο έτσι μπορούσε να λυγίσει ο συγκλονιστικός Παναθηναϊκός. Κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ, αλλά τα σφυρίγματα των διαιτητών έστειλαν την Αρκούδα στον τελικό (64-66). Στις 21:00 Ολυμπιακός - Μπάρτσα.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν ονειρώδες για τον Παναθηναϊκό! Τα έκανε όλα καλά, καθώς χτύπησε τον Τεόντοσιτς στην επίθεση, έβγαλε εκτός παιχνιδιού τους Κιριλένκο-Κρστιτς και είχε το πάνω χέρι, προηγούμενος με 29-15! Η ΤΣΣΚΑ είχε τα ριμπάουντ, αλλά είχε χαμηλά ποσοστά (1/8 τρίποντα).

Το οτι η ομάδα του Ομπράντοβιτς έβαλε όλους κι όλους 5 πόντους στο δεύτερο 10λεπτο τα λέει όλα... Η ΤΣΣΚΑ κέρδισε ξανά την αυτοπεποίθηση της με αιφνιδιασμούς, επιθετικά ριμπάουντ, περιφερειακά σουτ κι αφού προηγουμένως σταμάτησε τους πράσινους στην άμυνα της. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 34-32, έχοντας 2/16 σουτ Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στο τρίτο 10λεπτο (55-51) χάρη στον Καϊμακόγλου και στον "Μήτσο" . Ο Κιριλένκο έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα, με τις έξτρα κατοχές που κέρδιζε για την ΤΣΣΚΑ, αλλά οι ψυχωμένοι πράσινοι έβρισκαν λύσεις και κρατούσαν μια κυρίως ψυχολογική διαφορά...

Η τελευταία περίοδος ήταν... ψυχοβγαλτική, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο, αλλά ο Σάρας ανέλαβε δράση και με 5 σερί πόντους έκανε το 64-60 στα 2`14``! Ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον Μπατίστ και μια βολή του Σβεντ έκαναν το 63-64, στο 0.40 έφυγε η μπάλα από τον Τεόντοσιτς και οι διαιτητές εδειξαν ΤΣΣΚΑ, με τον Σέρβο να ευστοχεί για το +1 (65-64)! Ο Σβεντ έβαλε 1/2 βολές, κάνοντας το 66-64, η κατοχή πήγε ΤΣΣΚΑ λόγω του λάθους του Μπατίστ. Ο Τεόντοσιτς έκανε βήματα που δεν τα έδωσαν ποτέ, ο Σέρβος στη συνέχεια είχε 0/2, αλλά η τελευταία επίθεση πήγε στον βρόντο και η ΤΣΣΚΑ στον τελικό...