2018-04-06 00:22:45
Φωτογραφία για Στο δεύτερο ημίχρονο αποφάσισε πως έπρεπε να νικήσει
Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο με 96-95 εκτός έδρας στην παράταση και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην regular season με μια μεγάλη νίκη, η οποία τον διατηρεί ζωντανό στη μάχη του πλεονεκτήματος έδρας για τα Playoffs.  Οι "πράσινοι" είχαν την ευκαρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια μετά το καλάθι του Τζέιμς, όμως ο Σίνγκλετον επέτρεψε στον Μπέρτανς να ισοφαρίσεi με τρεις βολές και να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς ο Ντένμον δεν σούταρε καν.

Πλέον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (19-11) αγωνίζεται για τις θέσεις 3-5 και περιμένει να δει τι θα κάνουν Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα σε Ζαλγκίρις και Μπάμπεργκ αντίστοιχα, ώστε να μάθει τον αντίπαλό του στα playoffs της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Σίγνκλετον και παραδόξως Πέιν, με την Αρμάνι να επιβάλλει άμεσα τον ρυθμό τηςκαι να προηγείται με 10-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά
. Οι "πράσινοι" συνέχιζαν να έχουν προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω με 10 στο 7' (22-12), ενώ η α' περίοδος έληξε με το "βαρύ" για τους "πράσινους 27-18  υπέρ της Αρμάνι (10'). Στη β' περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε "στροφές" και με 5-0 σερί μείωσε σε 29-23 (12'), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 σερί εκτοξεύοντας στο +14 (37-23, 14') τη διαφορά. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε νέα απάντηση, ενώ η άμυνα εξακολουθούσε να... μπάζει κι έτσι βρέθηκε πίσω με 55-42 στο τέλος του α' ημιχρόνου (20'). Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε θεαματικά και μείωσε στους οκτώ πόντους (60-52) στο 24' και παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι (7-0 σερί και 67-52) κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ ενόψει της δ' περιόδου (69-61, 30'). Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον και Καλάθη μείωσε σε 3 (73-70, 33'), ενώ με τρίποντο του Ντένμον πλησίσε σε απόσταση αναπνοής (79-77) στο 36' και στον πόντο (82-81) με σουτ του Καλάθη δύο λεπτά πριν το φινάλε. Με κάρφωμα του Γιστ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-83, ενώ ακολούθησε λάθος του Τζέρελς στο "κατέβασμα". Με προσωπικό καλάθι του Τζέιμς στα 15'' οι "πράσινοι" πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, ενώ στη συνέχεια η Αρμάνι δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Ντένμον με 2/2 βολές έκανε το 84-87 για τον Παναθηναϊκό, όμως ο Σίνγκλετον έκανε φάουλ στον Μπέρτανς σε προσπάθεια τριών πόντων, ο οποίος με τη σειρά του το εκμεταελλεύτηκε (73-73). Στην τελευταία επίθεση, με 2,4'' πριν το φινάλε, ο Ντένμον έκανε δύο ντρίμπλες και δεν πρόλαβε καν να σουτάρει κι έτσι ο αγώνας πήγε σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Γκιστ με γκολ-φάουλ να κάνει το 93-94 26,5'' πριν το τέλος και τον Γκάουντλοκ να απαντά άμεσα με σουτ για το 95-94. Ωστόσο, ο Τζέιμς "μίλησε" και πάλι και με... καλάθι από παρέμβαση αντιπάλου, έκανε το 95-96, δίνοντας στον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη στο φινάλε της regular season και κρατώντας τον ζωντανό για το πλεονέκτημα έδρας.