2018-07-03 19:04:28
Φωτογραφία για Η Σουηδία μπορεί και χωρίς τον Ζλάταν
Μπορεί η Σουηδία να μην έχει στις τάξεις της πλέον τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αλλά πέτυχε κάτι που δεν είχε πετύχει όσο ο «Ίμπρα» φορούσε τη φανέλα με το εθνόσημο. Η ομάδα του Άντερσον κέρδισε με 1-0 την Ελβετία και πέρασε στους «8» του Μουντιάλ, κάτι που είχε να πετύχει από το 1994 όταν και τελικά πήρε την 3η θέση. Στο 8’ ο Μπεργκ άλλαξε όμορφα με τον Τόιβονεν αλλά από ιδανική θέση σούταρε απελπιστικά άουτ,

ενώ στο επόμενο λεπτό μετά από λάθος του Σομέρ, ο Μπεργκ έκανε σουτ, ο Ακανζί έσωσε και στη συνέχεια ο Έκνταλ έπιασε νέο βολέ που πέρασε άουτ. Στο 28’ ο Μπεργκ έπιασε πανέμορφο γυριστό μέσα από την περιοχή αλλά ο Σομέρ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 34’ ο Τζάκα δοκίμασε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω και στο 39’ ο Ζουμπέρ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ντζεμαϊλί από το πέναλτι έπιασε δυνατό σουτ αλλά έστειλε άουτ την μπάλα. Στο 41’ ο Λούστιγκ έβγαλε πανέμορφη σέντρα από δεξιά αλλά ο Λούστιγκ μόνος του από κοντά, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σομέρ, ενώ στο 67’ ο Φόρζμπεργκ έκανε την κίνηση και το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ακανζί και κατέληξε στα δίχτυα του Σομέρ για το 1-0
. Δύο λεπτά μετά, ο Έκνταλ βρήκε χώρο εκτός περιοχής κι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε και στο 80’ μετά από κόρνερ ο Εμπολό πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκράνκβιστ έσωσε στη γραμμή και στο 90+2’ ο Ροντρίγκες σέντραρε από αριστερά, ο Σεφέροβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Όλσεν έπεσε και μάζεψε. Στο 90+3’ ο Όλσον έφυγε στην κόντρα μετά από όμορφη κάθετη του Όλσον, ο Λανγκ τον τράβηξε και ο Σκόμινα έδωσε το πέναλτι και απέβαλλε τον Ελβετό. Ωστόσο στη συνέχεια ο Σλοβένος είδε το VAR και έδωσε φάουλ αντί για πέναλτι. Ο Σομέρ είπε όχι στην εκτέλεση φάουλ του Τόιβονεν και το ματς έληξε.