2012-10-14 21:45:07
Φωτογραφία για Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 89-64
Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε για 25 λεπτά, όμως στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού που αφυπνίστηκε από τον εκπληκτικό Έισι Λο κι επικράτησε με 89-64

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του και για τη Basket League ΟΠΑΠ, νικώντας με 89-64 τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που έγινε στο ΣΕΦ.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχοντας και αρκετό κόσμο στο πλευρό τους, έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, έστω κι αν στο α' δεκάλεπτο αντιμετώπισαν προβλήματα στο πικ εν ρολ του ΠΑΟΚ.

Κυρίαρχος στα ριμπάουντ ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος και στο α' δεκάλεπτο που δέχτηκε κάποια καλάθια με πανομοιότυπο τρόπο από τον ΠΑΟΚ μέσα στη ρακέτα, είχε τον τρόπο για να διατηρεί το προβάδισμα.

Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (15) ήταν το κλειδί για τον Ολυμπιακό που ευτύχησε να έχει τον Έισι Λο σε εξαιρετική βραδιά, δείχνοντας πως ξεπέρασε τον τραυματισμό του στους προσαγωγούς. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους σε λιγότερο από 15 λεπτά συμμετοχής και μάζεψε επίσης 2 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ και ήταν αρκετά εύστοχος στα πρώτα σουτ που επιχείρησε. Οι Σπανούλης και Άντιτς έκαναν το 7-2 και στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν και 6 πόντους διαφορά (16-10).

Παρ' ότι οι γηπεδούχοι είχαν 0/5 σουτ έξω από τα 6.75μ., έλεγχαν τα ριμπάουντ (12-7) κι έτσι διατηρούσαν το προβάδισμα. Ο Παπαδόπουλος με χουκ ισοφάρισε σε 16-16, όμως ο Περπέρογλου πρόλαβε το χρονόμετρο κι έγραψε το 18-16 του α' δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Έισι Λο στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό που άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με τρίποντο του ίδιου μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι"βρέθηκαν στο +7 (29-22), ενώ ο Χάινς με κάρφωμα έγραψε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς 33-24 στο 16'.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ με τον Χάτσερ να τραβάει πάνω του συνεχώς δύο αντιπάλους και να δίνει πάσα στον ελεύθερο ψηλό έμεινε κοντά στο σκορ. Με ένα επιμέρους 9-1, οι παίκτες του Μαρκόπουλου πλησίασαν στον πόντο (34-33), με τους Τσαϊρέλη, Καλλέ να σκοράρουν κατά βούληση. Ο τελευταίος μείωσε σε 39-35, όμως με τη λήξη του χρόνου επίθεσης ο Πρίντεζης έγραψε το 41-35 του ημιχρόνου.

Ξέφυγε με σούπερ Λο, Παπανικολάου

Τίποτα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης... Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ελέγχει τα ριμπάουντ παρά την κακή του άμυνα και διατηρούσε το προβάδισμα. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ με κάποιες εμπνεύσεις των παικτών του έμενε κοντά στο σκορ (45-41). Όσο όμως έδινε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ, δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο.

Ένα τρίποντο του Παπανικολάου μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος, έκανε το 51-43 στο 27'. Ο ΜακΓκραθ απάντησε άμεσα, όμως ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Έισι Λο. Ο Αμερικανός με τρεις συνεχόμενες προσωπικές του προσπάθειες, έφερε τον Ολυμπιακό στο +13 (61-48), αφυπνίζοντας την ομάδα του.

Το 63-51 του 30ού λεπτού δεν άφηνε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Ο Λο με ωραίο σουτ από τα 5,5 μέτρα έγραψε το 70-55 στο 33', έφτασε τους 17 πόντους και πέρασε στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στους 18 (73-55) και στο τάιμ άουτ που ακολούθησε, ο Σούλης Μαρκόπουλος τα έψαλλε στους παίκτες του.

Δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα όμως... Ο Γκετσεβίτσιους στο 38' έγραψε το 87-59 κι έστειλε την ομάδα του στο +28. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 89-64 κι έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-35, 63-51, 89-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 17(1), Άντιτς 7, Σπανούλης 11(1), Περπέρογλου 4, Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής 5, Γκετσεβίτσιους 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 15(!), Μάντζαρης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15(1), Κασελάκης, ΜακΓκραθ 9(1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 6, Χαριτόπουλος 10.

Πηγή:sport24.gr