2012-12-03 00:15:06
Φωτογραφία για Ρότσα:Πρέπει ο Παναθηναϊκός να μάθει να ζει με την πίεση
Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα τόνισε στην συνέντευξη τύπου πως ο Παναθηναϊκός πρέπει να μάθει να ζει με την πίεση." Ήταν όντως το σημαντικότερο παιχνίδι από αυτά που ερχόταν για μας. Εμείς ελέγχαμε το παιχνίδι. Μέχρι το γκολ του Πανιωνίου το ματς ήταν πολύ ελεγχόμενο από μέρους μας. Στο ποδόσφαιρο όμως ποτέ δεν ξέρεις πότε πρέπει να κάνεις την αλλαγή. Δεν μπορείς να ξέρεις. Θυμάμαι ένα παιχνίδι με την Λέγκια που είχα κάνει μια αλλαγή και στο ίδιο λεπτό φάγαμε γκολ και αποκλειστήκαμε. Είχαμε όμως κόντρα στον Πανιώνιο μια καλή παρουσία. Έχουμε αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού μας. Κάναμε πολλές ευκαιρίες σε ένα εκτός έδρας ματς και κόντρα σε μια καλή ομάδα. Πέρα από την Κυριακή και το ντέρμπι έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα παιχνίδι μέχρι τα τέλη Δεκέμβρη. Πρέπει βέβαια να ζούμε με αυτή την πίεση. Μας ενδιαφέρει ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούμε σαν ομάδα. Βέβαια όταν παίζεις εκτός έδρας και δέχεσαι ένα γκολ είναι λογικό να σε πιέσει ο αντίπαλος
. Εμείς είχαμε την ευκαιρία να καθαρίσουμε το σκορ στο 70' και να κάνουμε το 3-0. Ελπίζουμε τώρα πηγαίνοντας στο ματς της Πέμπτης με την Τότεναμ να γράψουμε ιστορία. Σας το είχα πει από την πρώτη μέρα αυτό μετά το ματς με την Μάριμπορ".Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος τόνισε πως το κακό πρώτο μέρος ήταν αυτό που έφερε την ήττα ενώ είπε πως από κάθε ήττα μαθαίνουν."Η γνώμη μου είναι πως ήμασταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε μεγάλες αποστάσεις των γραμμών, πράγμα που δεν συνηθίζουμε και αρκετά παιδιά ήταν εκτός αγώνα. Σεβαστήκαμε τον Παναθηναϊκό όσο έπρεπε. Από κάθε μέρα μαθαίνουμε και από την προπόνηση και από τη νίκη και από την ήττα. Σας έχω πει ότι δεν μπορώ να πω το παραμικρό για την δουλειά που γίνεται από τα παιδιά. Εντάξει εμένα δεν μου αρέσει να χάνω ούτε από την κόρη μου στην Μονόπολι αλλά ο στόχος μας είναι η παραμονή και να βελτιώνονται κάποια παιδιά και εγώ βλέπω σημαντική βελτίωση σε αρκετά παιδιά".