2013-01-19 19:33:15
Φωτογραφία για Άρης να... γουστάρεις ! (75-52)
Με τον καλύτερο τρόπο «έκλεισε» τον πρώτο γύρο ο «Αυτοκράτορας» Άρης κερδίζοντας στο Αλεξάνδρειο τον Κολοσσό με 75-52 πανυγηρίζοντας ταυτόχρονα την 300η νίκη της ιστορίας του από από τη περίοδο 1992-93 εως και σήμερα, περίοδο που διοργανώνει ο ΕΣΑΚΕ το πρωτάθλημα.

Μια περίοδος ήταν αρκετή για τον Άρη για να «καθαρίσει» το παιχνίδι Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 5' με 8-3, όμως ο Κολοσσός ανέκαμψε στη συνέχεια τρέχοντας ένα μικρό

σερί 0-6 (8-9, 6').

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με τους Ροδίτες να προηγούνται με 13-14.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο «τέμπο» με τον Άρη να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Στα μεσα της περιόδου και μέχρι το 19' η διαφορά για τους παίκτες του Γιάννη Αγγέλου κυμαινόταν γύρω στους 4-5 πόντους όμως και πάλι ο Κολοσσός με λύσεις από τον Λάνγκφορντ έμεινε κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με βραχεία κεφαλή για τον Άρη (30-29).

Κάπου εκεί με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα... όνειρα του Κολοσσού τελειώσαν και τον Άρη να «πατάει» στη κυριολεξία γκάζι!

Με «βομβαρδισμό» τριπόντων και πίεση στην άμυνα η διαφορά στο 27' έφτασε στους +15 (46-31) η οποία μεγάλωσε μέχρι το τέλος της περιόδου στο +19 (55-36) με τον Άρη να τρέχει ένα σερί 25-7!

Στη τελευταία περίοδο ο Άρης διαχειρίστηκε το σκορ και τη διαφορά, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα από τον Κολοσσό φτάνοντας άνετα στη νίκη και την επικράτηση με 75-52.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη του «Αυτοκράτορα» και επόμενος αντίπαλος είναι πλέον ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ (28/01, 19:00 ET-1)

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 30-29, 55-36, 72-52

Άρης (Αγγέλου) : Πάσαλιτς 14, Χαντ 8, Πελεκάνος 13, Βεζένκοφ 3, Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 3, Σαρικόπουλος, Μούρτος 11, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης

Κολοσσός (Φραγκιάς) : Γεωργαλλής 6, Κουμπούρας 3, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 6, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσαμάς 2, Νάντζφεϊ 8,  Λάνγκφορντ 15, Δάνας