2013-10-12 21:42:41
Φωτογραφία για Τρίκαλα-Νέα Κηφισιά 64-69
Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να έχει η Νέα Κηφισιά. Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων πήρε σπουδαίο διπλό με σκορ 69-64 επί των Τρικάλων, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στην ιστορία της στη Basket League ΟΠΑΠ. Εξαιρετικοί οι Λιακόπουλος, Τσαλδάρης

Την "παρθενική" νίκη της στην ιστορία της Βasket League ΟΠΑΠ πέτυχε η Νέα Κηφισιά η οποία επικράτησε με σκορ 69-64 των Τρικάλων.

Το ντέρμπι των νεοφώτιστων βρήκε νικήτρια την φιλοξενούμενη ομάδα που είχε σε εξαιρετική βραδιά τους έμπειρους Λιακόπουλο και Τσαλδάρη.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα του, καθώς αφενός πέτυχε την πρώτη της νίκη, αφετέρου την πέτυχε μακριά από την έδρα της. Για να μην πούμε κιόλας ότι επικράτησε μίας ομάδας με την οποία λογικά θα παλέψουν για την παραμονή.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν εξαιρετικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Πήρε εκ του ασφαλούς την Νέα Κηφισιά από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη, σκοράροντας 15 πόντους, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 7 ασίστ. Όλα αυτά σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Το 41% των Τρικάλων από τη γραμμή είναι ένα μικρό ποσοστό για γηπεδούχο ομάδα. Οι νεοφώτιστοι είχαν πολύ άγχος και τελείωσαν το παιχνίδι με 7/17 βολές.

Που κρίθηκε το ματς

Στο τρίποντο του Τσαλδάρη περίπου 20'' πριν τη λήξη, όταν κι έγραψε το 60-65 κόβοντας τα πόδια των παικτών της αντιπάλου ομάδας.

Ο αγώνας:

Μετά το 6-2 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, βρέθηκαν και στο +6 (12-6), πριν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αρχίσουν να αντιδρούν. Τελικά με 2/2 βολές του Μπάρλου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 20-21 στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Το 22-21 του α' δεκαλλέπτου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο νεοφώτιστες ομάδες.

Οι Τρικαλινοί έκαναν λιγότερα λάθη (4-7 στο 20') αλλά ήταν πολύ άστοχοι. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τρικαλινοί οι οποίοι με σερί 9-0 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου ξέφυγαν με 22-30, χτίζοντας μία διαφορά 8 πόντων. Η απάντηση των Τρικάλων ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισαν σε 30-30. Ωστόσο η Νέα Κηφισιά έφυγε για τα αποδυτήρια με καλάθια των Γουντς και Έβανς.

Στην επανάληψη, τα Τρίκαλα κατάφεραν με όπλο την καλή τους άμυνα να τρέξουν ένα επιμέρους 14-4 και να ξεφύγουν με 47-42, ανατρέποντας και την εις βάρος τους διαφορά. Ωστόσο, η Νέα Κηφισιά σταδιακά μείωσε και πλησίασε στον πόντο με τρίποντο του Βασίλιεβιτς στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (47-46).

Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (49-48, 52-53, 55-53). Ο Γκρέιντζερ έγραψε το 59-56 υπέρ των Τρικάλων στο πεντάλεπτο πριν το τέλος, ωστόσο ακολούθησε επιμέρους 13-5 από πλευράς φιλοξενούμενων που πήραν σημαντικές λύσεις από τους Λιακόπουλο, Τσαλδάρη "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 33-38, 47-46, 64-69

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 19(2), Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 5, Γιαννακίδης 3, Κόμματος 3, Γκρέιντζερ 12, Δεληγιάννης 12, Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ, Πέτροβιτς 10(2).

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10(3), Λιακόπουλος 15(1), Κρόκερ 2, Κομποδιέτας 3(1), Σιούτης, Ψάθας 1, Γκάρετ 6, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς 8, Τσαλδάρης 12(2), Μπάρλος 8(2).