2013-11-23 23:15:02
Φωτογραφία για Αυτή τη φορά ίδρωσε η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ δεν συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στην αναμέτρηση με τον Ηλυσιακό, ωστόσο ευτύχισε να σκοράρει από στημένη φάση και να πάρει τη νίκη με 1-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της Ένωσης ο Τσεβάς στο 81ο λεπτό. Ο Ζντράβκο Πόποβιτς στο ματς με τον Ηλυσιακό πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τη φανέλα της ΑΕΚ, θυμίζοντας έντονα την εικόνα που είχε στην έναρξη της σεζόν. Τα πολλά λάθη και η σχεδόν μηδαμινή προσφορά του στην ομάδα ήταν μία από τις αιτίες που η ΑΕΚ μπλόκαρε επιθετικά απέναντι στον Ηλυσιακό κόντρα στις προσδοκίες λόγω των εμπειριών και των παραστάσεων του Πόποβιτς. Αντίθετα, ο ποδοσφαιριστής που πέρασε στη θέση του, ο Δημήτρης Γροντής συνέχισε τις σερί- θετικές εμφανίσεις με τη φανέλα της ΑΕΚ, έχοντας ενεργή συμμετοχή τόσο στο επιθετικό ντεμαράζ της «Ένωσης» του δευτέρου ημιχρόνου, όσο και στο γκολ που της έδωσε τη νίκη καθώς εκτέλεσε ένα συστημένο κόρνερ στο κεφάλι του Βασίλη Τσεβά που άνοιξε το σκορ
. Σε κάθε περίπτωση ο Γροντής αποτελεί στοίχημα για την ΑΕΚ και όπως όλα δείχνουν είναι κερδισμένο. Ένα δικό της παιδί που προέρχεται από τα σπλάχνα της, όταν καλείται να βοηθήσει –τουλάχιστον φέτος- δικαιώνει πάντα τον Δέλλα και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την ενεργή συμμετοχή του στην ΑΕΚ της επόμενης μέρας. "Κάναμε μία μέτρια εμφάνιση, είχαμε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με τις αλλαγές η ομάδα έπαιξε λίγο πιο ελεύθερα. Το ζητούμενο είναι πάντα οι τρεις βαθμοί και μόνο αυτό κρατάω από το σημερινό παιχνίδι και θέλω να αφήσω την εμφάνιση. Γιατί υπάρχουν μεταπτώσεις στις εμφανίσεις Δεν είναι εύκολο αλλά θα πρέπει να δούμε πως θα γίνουμε πιο σταθεροί στις εμφανισεις μας" τόνισε ο Δέλλας μετά το τέλος του ματς.