2013-12-02 20:43:07
Φωτογραφία για Στους καλύτερους της Ευρώπης Γιαννιώτης και Αραούζου
Ως δεύτεροι καλύτεροι ευρωπαίοι αθλητές στο αγώνισμα της ανοιχτής θάλασσας ψηφίστηκαν ο Σπύρος Γιαννιώτης και η Κέλι Αραούζου από τις 51 εθνικές ομοσπονδίες - μέλη της LEN.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε το 20% των ψήφων, καθώς το περασμένο καλοκαίρι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα.

Η Αραούζου είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο επίσης στη Βαρκελώνη μαζί με τους Σπύρο Γιαννιώτη και Αντώνη Φωκαΐδη στα 5 χιλιόμετρα του ομαδικού, ενώ είχε δύο τέταρτες θέσεις στα 5 και 10 χιλιόμετρα.

Καλύτερος αθλητής ψηφίστηκε ο Γερμανός Τόμας Λουρζ (χρυσός στα 25χλμ και το Ομαδικό, αργυρός στα 10χλμ,χάλκινος στα 5χλμ,στη Βαρκελώνη και 1ος στη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Fina) και καλύτερη αθλήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα, Μαρτίνα Γκριμάλντι, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων.