2013-12-02 22:00:04
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ πέρασε ατσαλάκωτος από τα Γιάννινα
Ήθελε τη νίκη ο ΠΑΟΚ στην έδρα του ΠΑΣ και τελικά τα κατάφερε, ακόμη κι αν χρειάστηκε η βοήθεια του πέναλτι για να φύγει από πάνω του το άγχος. Ο Λούκας στο 83' δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα, σε μια φάση όπου ο Μπέριος ανέτρεψε τον Νέτσιντ και αποβλήθηκε. Το 2-0 διαμόρφωσε ο Λάζαρ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Έτσι, η ομάδα του Στέφενς έχει 31 βαθμούς και παραμένει έξι πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό, ενώ αύξησε τη διαφορά του από τον τρίτο Ατρόμητο στους εννιά βαθμούς. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έμειναν με την καλή παρουσία που είχαν, χάνοντας για δεύτερο σερί ματς στο τελευταίο τέταρτο, και για δεύτερη φορά φέτος στους «Ζωσιμάδες» και παρέμειναν στους 17 βαθμούς. Το γεγονός του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο τραυματισμός του Σωτήρη Νίνη ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο στο 43' καθώς υπέστη θλάση 2ου βαθμού. Ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε από τον ΠΑΣ σε δυο- τρεις περιπτώσεις- με τις περισσότερες εξ αυτών να ξεκινούν από αβίαστα λάθη των αμυντικών του "Δικεφάλου"- αλλά είτε η αστοχία των παικτών του ΠΑΣ, είτε ο πολύ καλός για ένα ακόμη παιχνίδι Γλύκος κράτησαν το μηδέν στην εστία του ΠΑΟΚ
. Ο Στέφενς έστεισε καλά την ομάδα, είχε και ατυχίες με τον τραυματισμό του Νίνη, αλλά και την ίωση του Αθανασιάδη που τον κράτησε στον πάγκο, ωστόσο βρήκε τις λύσεις και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα. «Είμαι ικανοποιημένος που πήραμε τη νίκη, όμως δεν μπορώ να είμαι ικανοποιημένος με την εικόνα μας μετά τα πρώτα 10 λεπτά, δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες», ήταν τα πρώτα του λόγια του Στέφενς μετά το ματς. Και συνέχισε: «Ο αντίπαλος στη συνέχεια έγινε πιο δυνατός και φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο που πήραμε το πέναλτι και με ένα ακόμα πιο όμορφο γκολ του Λάζαρ πήραμε τη νίκη».