2014-01-11 19:11:50
Φωτογραφία για Ίκαρος Χαλκίδας-ΠΑΟΚ 78-86
Ο ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από την Χαλκίδα κερδίζοντας τον Ικαρο με 78-86 και έχοντας πάρει διαφορά 26 πόντων στο ημίχρονο (28-54).

Νέα εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ μετά το ματς κόντρα στον Ηλυσιακό... Ο "Δικέφαλος" πήρε το "διπλό" απέναντι στον Ικαρο Χαλκίδας επικρατώντας με σκορ 78-86.

Ετσι οι "ασπρόμαυροι" αρχίζουν να.... φορτσάρουν δεδομένου πως αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα, την στιγμή που τον προηγούμενο μήνα υπήρχαν έξι σερί ήττες.

Ο "Δικέφαλος" ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και με το τέλος αυτού πήρε διαφορά 26 πόντων (28-54). Ως εκ τούτου τα πράγματα απλοποιήθηκαν από το πρώτο μέρος όσον αφορά την υπόθεση νίκη αν και στο τέλος οι γηπεδούχοι μείωσαν (75-83 στο 39' και 78-83 στα 15'' πριν την λήξη)... Να σημειωθει πως ο Χαραλαμπίδης με τους 10 πόντους που πέτυχε, έγινε ο 10ος σκόρερ στην ιστορία του ΕΣΑΚΕ ενώ στο γήπεδο υπήρχαν και φίλοι του ΠΑΟΚ.

Ο πρωταγωνιστής

Φοβερός ο Μιχάλης Τσαιρέλης στο πρώτο ημίχρονο, κατά την διάρκεια του οποίου έγινε... όλη η δουλειά για τον ΠΑΟΚ όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Στο α' μέρος πέτυχε 16 πόντους (7/8 δίποντα) βοηθώντας πάρα πολύ τους "ασπρόμαυρους" και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 7/9 βολές).

Εκεί κρίθηκε το ματς

Σημαντικότατο ρόλο για την νίκη του ΠΑΟΚ έπαιξε το εξαιρετικό δεκάλεπτο του "Δικεφάλου". Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν ρυθμό επιθετικά, δεν άφησαν στον Ικαρο να κάνει το παιχνίδι του και το επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο ήταν 9-29. Ετσι ο ΠΑΟΚ με το τέλος του ημιχρόνου πήρε αέρα 26 πόντων (28-54) και μετά έγινε εύκολο το έργο του για το "διπλό".

Ο αριθμός

Ο Ντι Τζέι Κούπερ είναι... μετρ στις ασίστ και το έδειξε για μια άλλη φορά. Τελείωσε τον αγώνα έχοντας οχτώ (ασίστ).

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 3-6 στο 4' και 5-8 στο 6'. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά (9-10 στο 6') και το σκορ στο 7' ήταν ισόπαλο (12-12). Ο Τσαιρέλης έδινε βοήθειες (έξι πόντους με 3/3 δίποντα) στον ΠΑΟΚ (12-14), αργότερα ο Κασελάκης "έγραψε" το 16-21 και ο Πέιν έδωσε αέρα επτά πόντων (16-23). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-25 (οχτώ πόντους ο Τσαιρέλης με 4/4 δίποντα).

Ο -πολύ καλός- Κασελάκης (10 πόντους με απόλυτη ευστοχία) "πήγε" την διαφορά στους 9 πόντους (21-30) στο 12' ενώ ο Πέιν έκανε το 21-33. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να... απομακρύνεται από τους γηπεδούχους (23-40 με 12 πόντους του Τσαιρέλη) και στο 16' ο "Δικέφαλος" ήταν μπροστά με 26-43. Ο Τσαιρέλης (16 πόντους με 7/8 δίποντα) έκανε το 26-47 στο 18', ο Δέδας το 28-52 και το ημίχρονο τελείωσε με 28-54 (επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 9-29 για τον ΠΑΟΚ που ήταν καλός τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου ο Χαραλαμπίδης έκανε το 28-56 και στο 25' η διαφορά ήταν στους +28 (30-58) μετά από δύο βολές του Τσαιρέλη. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είναι πολύ μακριά από τον Ικαρο (33-60 και 35-62) και στο 28' με καλάθι του Δέδα έγινε το 37-64. Στο 29' ο Γκόβενς μείωσε στους 22 πόντους (42-64), αργότερα στους 19 πόντους (δόθηκε τεχνική ποινή στον Μαρκόπουλο και μετά έγινε το 45-64) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-69.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Δέδας έδωσε αέρα 29 πόντων στον ΠΑΟΚ (45-74) και ο Μπόγρης "πήγε" την διαφορά στους 30 πόντους (45-75). Στο 33' ο "Δικέφαλος" είχε ένα +25 (50-75) και ο Ικαρος μείωσε σε 59-75 στο 36'. Στο 38' το σκορ ήταν 71-81, 75-83 στο 39', 78-83 στα 15'' πριν το τέλος αλλά οι γηπεδούχοι δεν... πρόλαβαν (78-85 αργότερα με τον Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ) να "γυρίσουν" το ματς.

Δεκάλεπτα: 19-25, 28-54, 45-69, 78-86.

Ικαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στραντ 3 (1), Γκόβενς 9 (2), Ασκα 20, Μανωλόπουλος 10 (2), Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 16 (3), Βουγιούκας, Μάσιτς 6 (1), Ρίτσαρντς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9 (1), Κούπερ 8 (2), Χαραλαμπίδης 10, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 21, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 9, Κασελάκης 13 (3), Λιάπης 1.

Πηγή:sport24.gr