2014-01-12 18:06:44
Φωτογραφία για Ηλυσιακός-ΑΓΟ Ρεθύμνου 86-72
Ο Ηλυσιακός επικράτησε του Ρεθύμνου με 86-72, πήρε μία σημαντική νίκη και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ηλυσιακός πήρε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 86-72.

Με αυτόν τον τρόπο, ο σύλλογος των Ιλισίων έκλεισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άντερσον ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε 29 πόντους με 10/10 βολές, 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και μοίρασε 3 ασίστ. Τρομερή εμφάνιση και από τον Νίκο Χατζή (20π., 9/9β., 4/7διπ., 1/2τρ.)

Ο αριθμός

Ο Στέφενς τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, όμως παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ εκ των οποίων τα δέκα ήταν αμυντικά και ένα επιθετικό.

Που κρίθηκε το ματς

Στο 36ο λεπτό το Ρέθυμνο πλησίασε στους πέντε πόντους (71-66), όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο Ηλυσιακός έκανε σερί 7-0 και κατάφερε να αποσπαστεί με 12 πόντους (78-66), λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και κατάφεραν με τον Χαρτ να προηγηθούν με 3-7 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Γκάμπριελ πέτυχε το 6-12, σε μία προσπάθεια να μειώσει για τον Ηλυσιακό. Ο Ράιτ έκανε το 9-15, με δύο εύστοχες βολές στο 7ο λεπτό για να κάνει με τρίποντο ο Καλαμπόκης το 9-18 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλές. Ο Ηλυσιακός, όμως αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -3, έπειτα από τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Νίκου Χατζή.

Τα πράγματα, πάντως άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο. Ο Χατζής μείωσε σε 20-21, ενώ και πάλι ο έμπειρος γκαρντ του Ηλυσιακού έκανε με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 25-21. Ο Δορκοφίκης με εύστοχο σουτ δύο πόντων σημείωσε το 27-21, ενώ ο Χαρτ στο 16ο λεπτό έφερε τους Κρητικούς στο -3 (28-25). Ο Στέφενς έκανε το 33-26 για να πετύχει ο Άντερσον στο 19ο λεπτό το 35-28. Ο Ράιτ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 39-30 και ο Άντερσον με σουτ δύο πόντων έκανε το 41-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ιωάννου έκανε το 45-34 για τον Ηλυσιακό, ενώ ο Γκάμπριελ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους οκτώ πόντους (45-37). Ο Κανονίδης με τρίποντο μείωσε σε 48-40 και ο Χαρτ μείωσε σε 48-42, στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Άντερσον με σουτ δύο πόντων ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τον σύλλογο των Ιλισίων (51-45) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο τελικά στο 54-59 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ, έπειτα από καλάθι του Ράιτ, ο οποίος μείωσε για τους γηπεδούχους.

Τα πράγματα, όμως άλλαξαν και πάλι στην τέταρτη περίοδο. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα, με τον Νίκο Χατζή να πραγματοποιεί πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά και με τον Άντερσον ξέφυγαν με εννέα πόντους (75-66). Ο Χατζής έκανε το 77-66 για να πάρουν τελικά οι γηπεδούχοι μία σημαντική νίκη, ύστερα από τρίποντο του Άντερσον με 86-72 και να ξεφύγουν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-30, 54-59, 86-72.