2014-04-04 23:09:55
Φωτογραφία για Χωρίς άγχος ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Πόλη
Ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός στην Κωνσταντινούπολη και κατάφερε να επικρατήσει με 78-83 της Αναντολού Εφές των Βαγγέλη Αγγέλου και Κώστα Βασιλειάδη, πηγαίνοντας με την καλύτερη ψυχολογία στον «εμφύλιο» με τον Παναθηναϊκό την επόμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ. Με την πρόκριση να είναι ήδη δεδομένη και το πλασάρισμα να κρίνεται ούτως ή άλλως την ερχόμενη εβδομάδα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου και δίχως ουσιαστικά να... πατήσουν γκάζι πέρασαν νικηφόρα από το Αμπντί Ιμπεκτσί. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς πολύ καλά, με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει με δικούς του πόντους το 0-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Βασιλειάδη σε 3-5, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι κάτω από το καλάθι και έφτασαν στο πρώτο τάιμ άουτ με το σκορ να είναι 11-15. Οι γηπεδούχοι, είχαν λύσεις μόνο από το τρίποντο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 14-15, οι 12 πόντοι ήταν από το τρίποντο
. Ο Γκόρντον έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ για το 16-15, ενώ ο Σλούκας με δίποντο στο τέλος του χρόνου διαμόρφωσε το σκορ περιόδου για τον Ολυμπιακό στο 18-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα... πάτησε γκάζι. Με τους Σλούκα - Πέτγουεϊ έκανε το 18-25, ενώ οι δυο ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Ωστόσο, στη συνέχεια από τα δύο καλάθια των Κόλινς - Σπανούλη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (26-36). Οι γηπεδούχοι το πάλευαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Σπανούλης και η βολές των Καββαδά-Ντάνστον δεν άφησαν τους Τούρκους να πλησιάσουν. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι υπέρ των Πειραιωτών με 32-43. Στην τρίτη περίοδο , η Εφές, πλησίασε στους πέντε πόντους (43-48), ενώ στη συνέχεια η διαφορά πήγε στο καλάθι (48-50). Στη συνέχεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με εννιά πόντους, ενώ το σκορ έδειξε 60-67. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά πήγε στο +12 (62-74), αλλά ο Βασιλειάδης κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Τίποτα όμως δεν άλλαξε και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε από την Τουρκία με τη νίκη με 78-83.