2014-06-20 03:14:48
Φωτογραφία για Μουντιάλ 2014: Είμαστε ακόμα ζωντανοί! Ιαπωνία - Ελλάδα 0 - 0
Ένα πολύτιμο βαθμό απέσπασε η Ελλάδα στη Νατάλ, στο παιχνίδι με την Ιαπωνία. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος που αγωνίστηκαν από το 38’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κατσουράνη, έμεινε στο 0-0 και πλέον ελπίζει σε πρόκριση με νίκη επί της Ακτής Ελεφαντοστού!

Τέλος αγώνα. 0-0 και είμαστε ακόμα ζωντανοί. Τίποτα δεν τελείωσε για τους παίκτες του Σάντος, οι οποίοι θα παίξουν ρέστα στο τελευταίο παιχνίδι με την Ακτή! Σε ένα παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα, σε ένα ματς «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» η ελληνική ομάδα κατάφερε να παραμείνει ζωντανή. Αν μη τι άλλο την τελευταία αγωνιστική θα υπάρχει ενδιαφέρον για όλους τους Έλληνες.

Ιαπωνία – Ελλάδα 0-0 (ΝΕΡΙΤ HD, ΝΕΡΙΤ Sports)

Το «φιλμ» του αγώνα

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

2' Πρώτη καλή στιγμή για την Ιαπωνία. Σουτ ο Γιαμαγκούτσι, απομάκρυνε ο Μανωλάς.

4' Χαμηλός ο ρυθμός στον αγώνα για την ώρα.

4' Πρώτη απόπειρα με Μήτρογλου. Ο Έλληνας φορ προσπάθησε να σουτάρει από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε.

5' Πρώτο κόρνερ με Χολέμπας. Πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

9' Αρνητικός ο Σαμαράς για την ώρα. Δείχνει να μην έχει μπει στο παιχνίδι. Καλά οργανωμένη η ελληνική άμυνα.

11' Μακρινό σουτ από τον Κονέ στην αντεπίθεση της Ελλάδας. Ο Καβασίμα μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο.

12' Κίτρινη κάρτα στον Χασέμπε για μαρκάρισμα στον Μανιάτη.

18' Ελέγχει τον αγώνα η Ελλάδα. Προσπαθεί να περιορίσει την Ιαπωνία και όποτε βρίσκει την ευκαιρία βγαίνει στις αντεπιθέσεις.

19' Σουτ του Οσάκο έξω από την περιοχή. Ο Καρνέζης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

21' Επικίνδυνο σουτ του Οσάκο. Από πλάγια θέση έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

22' Η επέλαση του Χολέμπας από τα αριστερά δεν έχει σωστή κατάληξη.

25' Ελλάς, Ελλάς από τους περίπου 300 φίλους της Ελλάδας που βρίσκονται στο γήπεδο.

27' Σημαντική ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μανιάτης προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν πρόσεξε στην τελική μπαλιά και έτσι η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία για ένα σουτ μου καλές προϋποθέσεις.

27' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

29' Το φάουλ του Χόντα έξω από την περιοχή απομάκρυνε όπως-όπως με διπλή προσπάθεια ο Καρνέζης.

31' Στο έδαφος ο Μήτρογλου από χτύπημα πάνω στο παιχνίδι. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Έλληνας στράικερ για τις πρώτες βοήθειες.

33' Κεφαλιά ο Οκούμπο. Ψηλά άουτ η μπάλα.

34' Ετοιμάζεται ο Γκέκας. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μήτρογλου.

35' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Γκέκας, έξω ο Μήτρογλου.

38' Δεύτερη κίτρινη στον Κατσουράνη για τάκλιν στο χώρο του κέντρου! Με δέκα παίκτες η Ελλάδα!

39' Κόρνερ η Ιαπωνία. Απομακρύνει η άμυνα.

40' Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Καραγκούνης.

40' Τρομερό σουτ του Τοροσίδη σε δεύτερο χρόνο. Κόρνερ από τον Καβασίμα.

41' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Καραγκούνη, εκτός ο Φετφατζίδης. Ο Σάντος αναπροσαρμόζει τα πλάνα του, αφού η Ελλάδα παίζει με δέκα παίκτες.

45' Μακρινό φάουλ από τον Καραγκούνη. Ο Τοροσίδης με ανάποδη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Λήξη πρώτου μέρους

Έναρξη δευτέρου μέρους

46' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Μέσα ο Έντο, έξω ο Χασέμπε.

46' Άουτ το σουτ του Σαμαρά με τη σέντρα του αγώνα από το κέντρο του γηπέδου.

51' Γέμισε από το φάουλ ο Έντο. Η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.

54' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά για φάουλ στον Οκούμπο έξω από την περιοχή.

57' Δεύτερη αλλαγή για την Ιαπωνία. Μέσα ο Καγκάουα, έξω ο Οσάκο.

59' Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για την Ελλάδα που έχει βγει στην επίθεση.

60' Κεφαλιά ο Γκέκας σε νέο κόρνερ ο Καβασίμα.

68' Τεράστια ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Ουτσίντα μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Οκούμπο από το όριο της μικρής περιοχής και πλάγια έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

71' Νέα καλή στιγμή για τους Ιάπωνες. Ο Παπασταθόπουλος δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπαλα και ο Ουτσίντα που πήρε την μπάλα δεν μπόρεσε να σκοράρει.

77' Κόρνερ ο Καρνέζης. Απομάκρυνε το σουτ του Οκούμπο.

80' Αλλαγή για την Ελλάδα. Έξω ο Κονέ, μέσα ο Σαλπιγγίδης.

85' Πολιορκία στην άμυνα της Ελλάδας. Ο Ναγκατόμο σούταρε και η μπάλα έφυγε άουτ μετά από κόντρες στα σώματα των παικτών της Ιαπωνίας.

88' Σουτ ο Χολέμπας από τα αριστερά δύσκολα απομακρύνει ο Καβασίμα.

89' Κίτρινη κάρτα ο Τοροσίδης. Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για την Ιανωνία.