2014-12-05 15:30:49
Φωτογραφία για Διπλή ζημιά για τον Παναθηναϊκό στη Πόλη
Ο Παναθηναϊκός συνετρίβη στην Πόλη από την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, ενώ απώλεσε και τη διαφορά (+18) της ευρείας νίκης του στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο ματς. Οι πράσινοι ηττήθηκαν με το βαρύ 84-62 από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς σε αγώνα για την 8η ημέρα της Ευρωλίγκας. Έτσι οι Τούρκοι έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της 2ης θέσης του 3ου ομίλου. Οι πράσινοι ταξίδεψαν στην Πόλη χωρίς τους Εστέμπαν Μπατίστα, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης τραυματίστηκε (διάστρεμμα) στις αρχές του ματς και αγωνίστηκε μόνο για πέντε λεπτά στην πρώτη περίοδο. Οι ψηλοί που απέμειναν στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς, οι Τζούλιαν Ράιτ, Τζέιμς Γκιστ και Αντώνης Φώτσης δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους και ειδικά τον Σεχίμ Ερντέν, που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (2/3 βολές και 6/9 δίποντα). Παράπονα για την νοοτροπία κάποιων παικτών του εξέφρασε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς μετά την ήττα του Παναθηναϊκού στην Πόλη από την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ
. "Πρώτα απ’ όλα θέλω να πω συγχαρητήρια στη Φενέρμπαχτσέ Ούλκερ για τη νίκη της", είπε ο κόουτς των «πρασίνων» και τόνισε: "Έπαιξαν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση. Κάποιοι παίκτες μας δεν άρχισαν δυνατά το παιχνίδι και είχαν λάθος νοοτροπία. Κάναμε 16 λάθη τα οποία έδωσαν στον αντίπαλό μας 16 εύκολους πόντους". Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, προπονητής της Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ, μετά την νίκη επί της τέως ομάδας του, δήλωσε: "Ο Παναθηναϊκός έπαιξε σήμερα χωρίς δύο σημαντικούς παίκτες του, όπως είναι ο Μπατίστα και ο Μαυροκεφαλίδης", παρατήρησε αρχικά ο Ζοτς και εξήγησε: "Επίσης. ο Διαμαντίδης έπαιξε μόλις πέντε λεπτά και ο Παναθηναϊκός είναι διαφορετικός με εκείνον μέσα στο παρκέ".